FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Pytania do egzaminiu ustnego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kandydat na pośrednika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mieszkaniowy
Site Admin
Site Admin


Dołączył: 02 Lut 2007
Posty: 246

PostWysłany: Sob Lut 03, 2007 8:48 pm    Temat postu: Pytania do egzaminiu ustnego Odpowiedz z cytatem

1. Wymienić typy nieruchomości komercyjnych i wykazać cechy jednego z tych typów,

Nieruchomości biurowe - dolna lokalizacja w centrum, wysoki standard wyposażenia, kilka kondygnacji budynki nowo wybudowane lub stare po gruntownej renowacji, duże miejsce parkingowe. Umowy najmu sporządza się na kilka lat. Wysokość czynszu uzależniony od lokalizacji i standardu wyposażenia. Dostępność komunikacyjna. Z reguły dobra lokata dla inwestora..

· Nieruchomości handlowo usługowe - ocenia się głównie z punktu widzenia potrzeb potencjalnych klientów, Zatem zróżnicowana lokalizacja, wielkość powierzchnia proporcjonalna do zakresu prowadzenia działalności często z możliwością rozbudowy. Małe obiekty handlowe powstają na osiedlach jak i w samym centrum, wielkie na obrzeżach miasta. W dużych obiektach pozom wiodącym wielu drobnych najemców. Pożądane miejsce parkingowe oraz zaplecze magazynowe.

Nieruchomości instytucjonalne - budynki o charakterze publicznym, często mają charakter szczególny np. kina, teatry, domy kultury, poczta, banki itp. Muszą charakteryzować się dostępnością komunikacyjną stałością lokalizacyjną.
Nieruchomości hotelowe i rekreacyjne - duże zróżnicowanie pod względem wielkości i lokalizacji oraz standardu świadczonych usług. Niezwykle istotny dogodny dojazd. Możliwość pełnej i rekreacji oraz całorocznych usług.

2. Jakie dane technicznego obiektu powinna zawierać oferta sprzedaży mieszkania?

Rodzaj budynku - blok niski, wieżowiec, kamienica, mały budynek wolno stojący.
Technologia wykonania - tradycyjna, wielka płyta, rok budowy.

Ilość pięter, kondygnacja, ilość pokoi, powierzchnia mieszkania, balkon, loggia.

Media i instalacje, wyposażenie mieszkania, sposób ogrzewania.

Typ własności - spółdzielcze własnościowe, pełna własność (wspólnota).

3. Jakie dane technicznego obiektu powinna zawierać oferta sprzedaży działki zabudowanej domem jednorodzinnym?

Powierzchnia i wymiary działki, rok budowy budynku, ilość pomieszczeń i kondygnacji, powierzchnia użytków
wyposażenie, media, stan techniczny, projekt typowy czy indywidualna technologia wykonania, nasadzenia, otoczenie.

4. Wymienić dokumenty potrzebne do sprzedaży działki budowlanej będącej w użytkowaniu wieczystym z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego.

W tym przypadku prawo pierwokupu przysługuje gminie; zatem warunkowa umowa sprzedaży! Dokumenty to: umowa użytkowania wieczystego w formie aktu notarialnego ( możliwe jest także nabycie prawa wieczystego użytkowania w drodze uwłaszczenia, wypis z KW, zaświadczenie o uiszczaniu opłat rocznych za dzierżawę, cw, opłaty adiacenckie, pozwolenie na budowę, dziennik budowy (z uwagi na możliwość przerwania prowadzonych robót).

5. Jakie dane techniczne obiektu powinna zawierać oferta sprzedaży lokalu użytkowego z przeznaczeniem na handel?


Typ budynku (pawilon handlowy, mieszkalny zaadaptowany), lokalizacja, ilość pomieszczeń, powierzchnia użytkom ogółem i poszczególnych pomieszczeń, stan techniczny, wyposażenie, media, ogrzewanie, otoczenie, plac manewrowy, ilość miejsc parkingowych, dostępność komunikacyjna.

chomością przez jednostkę organizacyjną. Może być na czas

oznaczony lub nie oznaczony.

7. Obrót nieruchomościami wiąże się z pojęciem wartości, ceny i kosztu, Zdefiniować te pojęcia.

Cena - jest wyrazem pieniężnym wartości nieruchomości. Cena nieruchomości to jej wartość zweryfikowana przez rynek.

Wartość nieruchomości - ustala się na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego, Wartość rynkowa - jest to najbardziej prawdopodobna cena możliwa do uzyskania na rynku przy stanowczym zamiarze zawarcia umowy niezależnych od siebie stron, które nie działają w sytuacji przymusowej. Dotyczy nieruchomości będących przedmiotem obrotu.

Wartość odtworzeniowa; wartość odtworzenia nieruchomości z uwzględnieniem stopnia zużycia. Dotyczy nieruchomości, które nie są lub nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego.

Ponadto występuje wartość katastralna (opis szczegółowa wycena oparta na cenach transakcyjnych) oraz wartość bankowo-hipoteczna (zawsze niższa od wartości rynkowej) uwzględniająca te cechy nieruchomości, które mają trwały charakter i które może uzyskać każdy właściciel danej nieruchomości.

Koszt- określa ilość środków pieniężnych niezbędnych do odtworzenia danego obiektu lub zastąpienia go innym, ale o tej samej funkcji. Ponadto koszty występują podczas zawierania transakcji, są to: prowizja dla pośrednika, opłaty za czynności cywilnoprawne oraz podatki.

8. Jakie dokumenty muszą być przedłożone w celu sporządzenia aktu notarialnego (umowa kupna/sprzedaży, darowizna lub inny sposób przeniesienia własności), aby wydzielić część nieruchomości i założyć dla niej nową, KW?


Jeśli jest to podział nieruchomości polegający na wydzieleniu wchodzących w jej skład działek odrębnie oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków nie jest wymagana decyzja zatwierdzająca projekt podziału - w tym wypadku wystarcza akt własności, odpis z KW, oraz wypis z rejestru gruntów.

W przypadku podziału nieruchomości z uwagi na dział spadku, zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego małżonków, niezbędne jest orzeczenie sądu o podziale (ewentualnie dobrowolna i notarialnie sporządzona ugoda współwłaścicieli) o przyznaniu prawa własności wydzielonych (geodezyjnie) w wyniku podziału działek. W innych przypadkach dodatkowo decyzja ( wójta, burmistrza, prezydenta) zatwierdzająca projekt podziału, oraz wykaz zmian gruntowych. Przy podziale nieruchomości zabytkowej także zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dla lokali mieszkalnych może to być jednostronna decyzja właściciela nieruchomości budynkowej oraz stwierdzenie samodzielności lokali w formie decyzji administracyjnej (starosta).

9. Jakie informacje o nieruchomości zawiera księga wieczysta?


Księga wieczysta składa się z czterech działów jak niżej:

Dział I - jest powiązany z rejestrem gruntów i podaje oznaczenie nieruchomości -- nr działki, nr obrębu ewidencyjnego (ozn. mapy), sposób korzystania, powierzchnię działki, budynek, wydzielony lokal. Także prawa danej nieruchomości (nieruchomość władnąca).

Dział II - podaje dane dot. właściciela bądź współwłaściciela, podstawę prawna wpisu (podstawa nabycia), jeśli współwłasność; to wielkość udziałów każdego ze współwłaścicieli.

Dział! III - ciężary i ograniczenia: wszelkie służebności ciążące na nieruchomości np. dożywocie, prawo pierwokupu,

odkupu itp.

Dział IV- hipoteki; wszelkie zaciągnięte pożyczki i kredyty.

10. Wyjaśnić, w jaki sposób hipoteka obciąża prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego i co dzieje się z hipoteką, gdy upłynie czas na jaki to prawo zostało ustanawiane.


W tym wypadku hipoteka obejmuje również budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, stanowiące odrębną od gruntu własność wieczystego użytkownika. Wierzycielom hipotecznym użytkowania wieczystego, którzy utracili hipoteki wskutek wygaśnięcia użytkowania wieczystego, przysługuje ustawowo prawo zastawu na roszczeniach użytkownika wieczystego o wynagrodzenie za wzniesione przez niego lub nabyte na własność budynki albo inne urządzenia istniejące w dniu zwrotu użytkowanej nieruchomości. Hipoteka zmienia się w prawo zastawu.

11. Co się dzieje z hipoteką w przypadku przedawnienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką?

Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej.

Mimo przedawnienia wierzytelności hipoteka utrzymuje się nadal zabezpieczając przedawnioną wierzytelność z wyjątkiem odsetek!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kandydat na pośrednika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy