FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Podatek od sprzedaży nieruchomości.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Sob Lut 03, 2007 8:57 pm    Temat postu: Podatek od sprzedaży nieruchomości. Odpowiedz z cytatem

Od 1 stycznia 2007 roku zmieniły się diametralnie przepisy w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Do końca grudnia
2006 roku podatek ten regulował artykuł 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z nim przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku podatkowego w którym nastąpiło ich nabycielub wybudowanie - podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10% płatnego w terminie 14 dni licząc od momentu sprzedaży. Obecnie jest to 19% od uzyskanego dochodu płatne w terminie złożenia zeznania podatkowego.


Przypomnijmy, że 10% podatku nie płacili podatnicy sprzedający nieruchomości i prawa majątkowe, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożyli oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczą w całości na cele mieszkaniowe (takie jak np. nabycie budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego, budowę, rozbudowę, modernizację własnego budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie).

Zmieniła się stawka podatku i podstawa opodatkowania

Od dnia 01 stycznia 2007 roku artykuł 28 ustawy o PIT został uchylony w całości. Uregulowania odnośnie podstawy opodatkowania oraz wysokości stawki podatku zostały zawarte w nowym artykule 30e cytowanej ustawy. Zgodnie z nim podatek od zbycia nieruchomości i praw majątkowych oblicza się w wysokości 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży. Dochodem natomiast jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania.

Do kosztów tych zalicza się udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (art. 22 ust. 6c). Jeżeli natomiast nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, za koszty uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 22 ust. 6d). Podstawowymi dowodami dokumentującymi poniesione nakłady są faktury VAT oraz dokumenty stwierdzające poniesienie nakładów administracyjnych. Do przychodu należy natomiast doliczyć odpisy amortyzacyjne dokonane od zbywanej nieruchomości lub praw. Tak obliczony podatek - zgodnie z art. 30e - płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie.


Można uniknąć płacenia podatku

19% podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nie zapłacą jednak wszyscy. Podobnie jak i w poprzednich uregulowaniach, tak i teraz ustawodawca przewidział sytuacje, które zwalniają podatnika z opłacenia tego podatku. Zgodnie z art. 22 ust. 126 zwolniony z podatku od sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych jest podatnik, który był zameldowany na pobyt stały w zbywanym budynku lub mieszkaniu przez okres nie krótszy 12 miesięcy przed datą zbycia. Pamiętać jednak należy, aby z takiego zwolnienia z podatku skorzystać, trzeba złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty zbycia stosowne oświadczenie o wymaganym zameldowaniu w danej nieruchomości. Jeżeli tego nie zrobimy, 19% podatek od dochodu trzeba będzie zapłacić.

Co do 14-dniowego terminu złożenia oświadczenia, mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (czyli pierwszy dzień roboczy następujący po dniach wolnych od pracy). A więc jeżeli 14 dzień terminu złożenia oświadczenia przypada w sobotę lub niedzielę, przesuwa się on na poniedziałek.

Nie ma obecnie już zastosowania przepis dotyczący przekazania całości przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat od momentu sprzedaży.

Od kiedy liczyć 12 miesięcy?

Warunki do spełnienia ulgi meldunkowej są tylko z pozoru proste. Po bliższym przyjrzeniu się przepisom budzą one jednak spore wątpliwości. Jedną z nich jest moment, od którego należy liczyć 12-miesięczny okres meldunku potrzebny do zwolnienia z podatku. Niejasności w tym zakresie wyjaśnił minister finansów. Niestety dokonał on najbardziej niekorzystnej wykładni dla podatników. Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa finansów, okres ten można liczyć dopiero od dnia nabycia budynku albo lokalu mieszkalnego. Oznacza to, iż nie wlicza się do niego wcześniejszego zameldowania podatnika pod wskazanym adresem.

Ponadto ministerstwo podkreśla, że nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w artykule 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o PIT należy stosować tylko do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych dopiero w 2007 roku. Jeżeli nabycie takie nastąpiło do końca 2006 roku, przy zbyciu należy stosować stare zasady, czyli przychód taki należy opodatkować 10% podatkiem.

Dla kogo nowe przepisy

Nie wszyscy będą mogli również skorzystać z nowej ulgi. Dotyczy ona bowiem tylko nieruchomości i praw majątkowych nabytych od 2007 roku. Oznacza to, iż jeżeli podatnik zakupił nieruchomość w roku 2006 po czym zameldował się w niej na stałe, postanawia sprzedać ją w roku 2008 (okres zameldowania przekracza 12 miesięcy) to i tak będzie musiał zapłacić 10% podatku od przychodu ze sprzedaży. Powodem tego jest fakt, iż nabycie nastąpiło na podstawie starych przepisów, przez co obowiązują one również przy sprzedaży.

W sytuacji takiej będą jednak miały również zastosowanie stare ulgi w tym zakresie. A więc podatnik taki może w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w terminie dwóch lat przeznaczy na inne cele mieszkaniowe, przez co nie zapłaci podatku dochodowego od zbycia tej nieruchomości. Oczywiście, jeżeli złoży takie oświadczenie po czym z obowiązku przekazania tych pieniędzy na cele mieszkaniowe się nie wywiąże - będzie musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Mieszkanie otrzymane w spadku lub darowiźnie od najbliższych wolne od podatku

Od 2007 roku istotne zmiany dotyczące nieruchomości zostały również wprowadzone w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 4a tej ustawy zwalnia się z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochę. Aby jednak zwolnienie takie uzyskać należy powiadomić właściwy urząd skarbowy o nabywanym w drodze spadku lub darowizny majątku na specjalnym formularzu SD-Z1 w terminie miesiąca od dokonania czynności. Do jego złożenia zobowiązany jest otrzymujący spadek lub darowiznę.

Zawiadomienia takiego nie trzeba natomiast składać w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich występuje, gdy przekazanie majątku nastąpi na podstawie aktu notarialnego. Druga natomiast, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9 637 zł. Kwota ta jest obliczana oddzielnie dla każdego z darczyńców, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Przepisy te mają zastosowania również do nieruchomości i praw majątkowych. Pamiętać jednak należy iż stosować je można tylko do umów podpisanych po 01 stycznia 2007 roku.

Podatnicy którzy otrzymają w spadku lub darowiźnie taką nieruchomość i postanawiają ją sprzedać powinni jednocześnie pamiętać, że muszą się w niej zameldować na pobyt stały nie krótszy niż 12 miesięcy, jeśli chcą uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od jej zbycia. W przeciwnym razie będą oni musieli zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Dochód taki ustalą odejmując od przychodu ze sprzedaży jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej posiadania. Jeżeli natomiast przy otrzymaniu spadku lub darowizny podatnicy musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn - od przychodu ze zbycia odejmą również wysokość tego podatku.

Nie jest ważna liczba mieszkań

Nowe przepisy w zakresie ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości nic nie mówią o ilości posiadanych mieszkań lub budynków. Oznacza to, iż jedynym warunkiem koniecznym do zwolnienia z podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości jest zameldowanie się w niej na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy, przy czym podatnik może posiadać na własność bądź być współwłaścicielem ich większej liczby. Pamiętać jednak należy o konieczności złożenia stosownego oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z tego podatku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego.

Źródło: egospodarka.pl 30/1/07, Autor: Krzysztof Skrzypek
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
kasiakowa06
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 11 Cze 2019
Posty: 253

PostWysłany: Pią Sie 26, 2022 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto przeczytać https://www.monetarny.pl/inwestycje-deweloperskie-w-szczecinie/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy