FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Czy spółdzielcy muszą płacić rejentom taksy notarialne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Spółdzielnie mieszkaniowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mieszkaniowy
Site Admin
Site Admin


Dołączył: 02 Lut 2007
Posty: 246

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 2:39 pm    Temat postu: Czy spółdzielcy muszą płacić rejentom taksy notarialne Odpowiedz z cytatem

Czy spółdzielcy muszą płacić rejentom taksy notarialne - Rzeczpospolita, 17 grudnia 2007 Spółdzielcy kierują skargi do rzecznika praw obywatelskich, alarmując, że przekształcanie mieszkań na własnościowe na podstawie nowych przepisów jest za drogie. Zdaniem notariuszy skargi te nie mają podstaw prawnych. Spółdzielcy podnoszą tymczasem, że przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zamiana spółdzielczego prawa do lokalu na własnościowe była tańsza, bo wystarczyło sporządzić zwykłą umowę w formie pisemnej. Kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, czyli od 31 lipca bieżącego roku, taka zamiana wymaga zawarcia aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jakimi? Trudno to dziś obliczyć, ale np. za sam akt notarialny przekształcający prawo spółdzielcze w pełną własność trzeba zapłacić ok. 650 zł Spółdzielcy zwracają uwagę także na problem wynagrodzenia notariuszy, dla których wysokość taksy notarialnej w takiej sytuacji nie została uregulowana. RPO skierował w tej sprawie list do ministra infrastruktury. Sami notariusze nie zgadzają się ze skargami spółdzielców r11; wymóg zachowania formy aktu prawnego przy wykupie mieszkań spółdzielczych nie ma uzasadnienia w ustawodawstwie r11; umowa taka może więc być zawarta w zwykłej formie pisemnej r11; twierdzą. Zwracają też uwagę, że zgodnie z art. 7 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia ma obowiązek zawrzeć z członkiem spółdzielni r11; na jego pisemne żądanie r11; umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w prawo własnościowe w sytuacji, gdy nie ma uregulowanego stanu prawnego nieruchomości. r11; Jeżeli spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym gruntu, nie jest wymagane zawarcie umowy w formie aktu notarialnego r11; twierdzi Czesława Kołcun, prezes Izby Notarialnej w Warszawie. Ponadto z przepisów kodeksu cywilnego również wynika, że w przypadku przekształcania lokatorskich praw spółdzielczych we własnościowe umowa między spółdzielnią a jej członkami może zostać zawarta w formie pisemnej. Taka regulacja r11; decydująca o formie umowy, jak sugerują notariusze, mogłaby być również zawarta w statucie spółdzielni. Na opracowanie statutów spółdzielnie miały czas do końca listopada 2007 r. Praktyka wkrótce pokaże, czy wzięły pod uwagę taką możliwość.
_________________
Nieruchomości w Internecie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Spółdzielnie mieszkaniowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy