FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Developerzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 8:41 pm    Temat postu: Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj do KRS

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym ("KRS"). Aktualny wypis z KRS przedsiębiorca powinien mieć w swojej siedzibie i udostępniać klientom kopie poświadczone za zgodność z oryginałem. Można go również uzyskać samodzielnie we właściwym dla siedziby spółki wydziale gospodarczym sądu rejonowego (koszt 30 zł). W odpisie z KRS możemy też sprawdzić, kto jest upoważniony do reprezentowania dewelopera i w jaki sposób (samodzielnie bądź łącznie z inną osobą), czyli kto może z nami podpisać umowę. Jeśli umowę w imieniu dewelopera podpisuje pełnomocnik, to powinniśmy sprawdzić treść i formę tego pełnomocnictwa. Powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, a w odpisie z KRS sprawdzimy, czy osoby udzielające w imieniu dewelopera pełnomocnictwa, są wpisane w rejestrze jako upoważnione do działania w imieniu dewelopera. W przypadku podpisania umowy przez osoby nieupoważnione, umowa taka będzie nieważna. Poza tym, w odpisie z KRS możemy dowiedzieć się też, czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe bądź likwidacyjne. W sytuacji, gdy firma deweloperska nie jest wpisana do KRS, a jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez urząd gminy/miasta, powinniśmy otrzymać kopię zaświadczenia o wpisie firmy do tej ewidencji.

Przeanalizuj finanse


Powinniśmy także zapoznać się z kondycją finansową firmy. Czytając sprawozdanie finansowe firmy deweloperskiej zwracajmy uwagę na wysokość kapitału zakładowego spółki oraz wysokość kapitału własnego i zapasowego. Ujemna wartość kapitału własnego powinna niepokoić, ponieważ oznacza, że spółka ma więcej zobowiązań niż majątku. Dobrze jest zażądać również zaświadczenia z urzędu skarbowego, ZUS i właściwej gminy o niezaleganiu z podatkami (w tym z podatkiem od nieruchomości) i składkami na ubezpieczenia społeczne.

Dobre wrażenie


Po ogólnym sprawdzeniu firmy należy przyjrzeć się jej bliżej. Kompetentna i fachowa obsługa może być sygnałem, że firmie zależy na kliencie, a nie tylko na jego pieniądzach. Powinniśmy też ustalić, najlepiej podczas rozmowy z pracownikiem, sposób finansowania procesu inwestycyjnego. Należy sprawdzić, czy deweloper finansuje budowę jedynie ze środków przyszłych nabywców czy z kredytu budowlanego, który sam zaciągnął. Jeśli istnieje taka możliwość, skontaktujmy się z podwykonawcą firmy, aby dowiedzieć się, czy płaci ona swoje rachunki.

Sprawdź dokumenty

Należy także poprosić o wzór umowy sprzedaży i dowiedzieć się, czy jest to umowa do negocjacji i czy istnieje umowa przedwstępna, a także dowiedzieć się o zrealizowane inwestycje (przede wszystkim terminy realizacji) i te będące w trakcie budowy. Możemy również poprosić o referencje od poprzednich klientów, ale najlepiej samemu porozmawiać z właścicielami mieszkań, a przy okazji je obejrzeć.

Sprawdzając dokumentację dotyczącą danego przedsięwzięcia, należy zwrócić również uwagę na decyzję o pozwoleniu na budowę (powinna być ostateczna), jak również akt notarialny potwierdzający prawo własności do gruntu lub też prawo użytkowania wieczystego (odpis z księgi wieczystej), którą inwestor powinien nam udostępnić do wglądu w siedzibie firmy.

Nie zaszkodzi także sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego. Możemy to zrobić w wydziale architektury właściwego miejscowo urzędu gminy. Przeglądając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego należy zwrócić szczególną uwagę, jakie przeznaczenie mają działki, na których ma powstać inwestycja mieszkaniowa i czy w jej pobliżu nie jest planowana budowa drogi, supermarketu czy innych uciążliwych obiektów.

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czy "nasza" działka - mimo, że formalnie jest własnością dewelopera - nie jest zadłużona. W tym celu dobrze jest przejrzeć księgę wieczystą dla działki, na której będzie stał nasz dom czy blok. Prawo do jej przeglądania na miejscu w sądzie (za darmo) ma każdy.

Po przeprowadzeniu powyższych badań będziemy mogli bezpiecznie przystąpić do negocjacji umowy z wybranym deweloperem.

dom.pl
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Jolka89
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 6

PostWysłany: Sro Lis 26, 2014 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W internecie funkcjonuje też sporo wyszukiwarek, sprawdzających wiarygodność firm. Ja zazwyczaj korzystam z crefo.pl, kiedyś używałam krs.lexisnexis.pl. Moim zdaniem szkoda pieniędzy i czasu na "zabawę w detektywa" i bieganie od do, gdy mam takie możliwości w internecie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slimch
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 04 Gru 2014
Posty: 12

PostWysłany: Czw Gru 04, 2014 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajny artukul. Tu tez fajnie to jest opisane: http://mieszkamwewroclawiu.pl/jak-sprawdzic-dewelopera-przed-zakupem-nieruchomosci/

_________________
https://www.kratkimetalowe.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kotycz
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 16 Maj 2013
Posty: 866

PostWysłany: Sob Gru 06, 2014 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno warto w jakiś sposób sprawdzić dewelopera, od którego zamierzamy kupić mieszkanie.
Dobrze byłoby to zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adamowa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 14 Paź 2014
Posty: 810

PostWysłany: Sob Gru 06, 2014 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tej chwili już nie jest tak łatwo trafić na dewelopera oszusta, chociaż wiadomo, że przezorny zawsze ubezpieczony Smile
Formą zabezpieczenia dla nas na pewno jest umowa rezerwacyjna.
O tym, jak ona wygląda i co wnosi można poczytać tu: http://targimieszkaniowe.net/kawiarnia-prasowa/prawo-i-podatki/umowa-rezerwacyjna-pulapka-czy-gwarancja-bezpieczenstwa/146/
Oczywiście tu też warto dokładnie przeczytać, co się podpisuje. Jeśli nie jesteśmy pewni, można wybrać się do prawnika, który powie nam czy z umową wszystko jest ok.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BWBackbonejs
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 25 Kwi 2015
Posty: 3

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2015 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobry artykuł. dziękuje.



Javascript Backbone.js www
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sylwiana
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 913

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2015 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj znajdziecie ciekawe artykuły dotyczące deweloperki - http://askosa.pl/wpisy
Tematy są przedstawione z różnych stron, na pewno się przyda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
markospolo
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 22 Maj 2015
Posty: 2

PostWysłany: Pon Cze 01, 2015 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyda się szczególnie wtedy gdy będzie kupować mieszkanie pod kredyt hipoteczny. Dzięki za ciekawy artykuł Smile
__________________________
http://www.fuko.pl/ubezpieczenia/nieruchomosci
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zumi13
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 15 Wrz 2015
Posty: 5

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2015 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KRS jest sprawdzonym źródłem, zawsze z niego korzystam kiedy chcę pożyczyć pieniądze.
_________________
samochód zastępczy z oc sprawcy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ancwan
Specjalista
Specjalista


Dołączył: 15 Kwi 2016
Posty: 51

PostWysłany: Pią Lip 08, 2016 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wow, dzięki rzetelne informacje. Na pewno z nich skorzystam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Orryn
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 07 Lip 2016
Posty: 5

PostWysłany: Wto Lip 26, 2016 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy coś się zmieniło w zakresie przepisów bo pierwszy post już dość dawno był umieszczany?
_________________
Borówka Amerykańska - 2 letnie sadzonki w sprzedaży
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kubuub
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 27 Lip 2018
Posty: 5

PostWysłany: Pią Lip 27, 2018 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajne porady! Dzięki wielkie, przyda mi się Smile
_________________
Zwycięzcy piszą historię na nowo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pamm
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 29 Wrz 2016
Posty: 672

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2018 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie dewelopera najprościej sprawdzić po poprzednich inwestycjach, jak są ok a ludzie nie narzekają i dobrze im się mieszka to śmiało można mu ufać, tak jest jeśli chodzi o Atala, bo widziałam jego kilka osiedli i są bardzo ładne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alisson
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 21 Wrz 2018
Posty: 25

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2018 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sprawdziłam polnord zanim podjelam decyzje o kupnie lokalu bo miałam podobne wątpliwości, ale ostatecznie nie zaluje ze zaczelismy z nimi wspolprace, nie mam zastrzezen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peter
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 21 Wrz 2018
Posty: 39

PostWysłany: Wto Paź 02, 2018 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To muszę skorzystać z Waszych rad bo myślę o tym żeby kupić mieszkanie w Fotoplastykonie, na projekcie wygląda calkiem ustawnie, ale musze sprawdzić jak ten deweloper w takim razie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Developerzy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy