FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Mniejsze zarobki, większe cięcia w zawodzie pośrednika

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Pośrednik w obrocie nieruchomościami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pon Cze 28, 2010 1:08 am    Temat postu: Mniejsze zarobki, większe cięcia w zawodzie pośrednika Odpowiedz z cytatem

Obroty pośredników spadły. Aby przetrwać na rynku, agenci nieruchomości tną wydatki na reklamę i najem biur, redukują zatrudnienie
– Choć zmniejszyła się liczba biur nieruchomości, niekoniecznie zmalała liczba firm. Zmiany dotyczą głównie spółek o długim stażu na rynku: zlikwidowały około 20 proc. oddziałów. Jednak w ich miejsce powstały nowe. Np. z warszawskiego systemu MLS od 2008 r. zrezygnowało 11 biur z trzech firm, a przybyło 14 – wylicza Jerzy Sobański, szef warszawskiej agencji Akces Nieruchomości.
aki jest sposób na kryzys? Zdaniem Aleksandra Schellera, prezydenta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, dziś pośrednicy nie ograniczają się tylko do transakcji kupna i sprzedaży. Działają też na rynku najmu lokali użytkowych oraz gruntów.

Grzegorz Dobrowolski, współwłaściciel trójmiejskiej Agencji Obrotu Nieruchomościami Dobrowolski-Trybulec, dodaje, że pośrednicy zaczynają cięcia kosztów od ograniczenia wydatków na reklamę. W ostateczności redukują liczbę zatrudnionych. Bywa też, że biura zmieniają lokal na tańszy lub zamykają niektóre swoje oddziały.

Natomiast Jan Zieleniewski, właściciel krakowskiego biura Inter-Polmex, zwraca uwagę, że do tej pory panowała równowaga między powstającymi i upadającymi biurami, obecnie jednak przeważają bankructwa. – Najczęściej zamykają się nowo powstałe agencje. Ci, którzy mają dłuższą praktykę, lepiej sobie radzą w tym trudnym okresie. Niepokoi jednak inny fakt: podczas gdy w Małopolsce w 2008 r. ok. 30 proc. transakcji odbyło się z udziałem pośredników, to w 2009 r. zaledwie ok. 15 proc. transakcji zostało w ten sposób zawartych. W szybkim tempie rozwija się szara strefa – opowiada Jan Zieleniewski.

Sporo pośredników zajęło się doradztwem kredytowym albo wydawaniem świadectw energetycznych. Coraz więcej osób z tej branży zaczyna też pracować w systemie online, czyli prowadzi biuro za pośrednictwem Internetu. W ten sposób zlikwidowano mniej rentowne oddziały.

– Nie oznacza to jednak, że takie spółki wypadają z rynku. Np. moja firma w 2007 r. miała 21 placówek w aglomeracji warszawskiej, obecnie ma ich 15. Jednocześnie liczba osób zatrudnionych w firmie wzrosła i otworzyliśmy biura w dwóch nowych lokalizacjach – tłumaczy Jerzy Sobański.

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się agenci bez licencji pracujący pod nadzorem licencjonowanego pośrednika, nie zawsze przygotowani do zawodu i bez dłuższej praktyki. – Oni najszybciej wypadają z gry, są po prostu zwalniani przez zatrudniające ich firmy – twierdzi Aleksander Scheller.

Choć pośrednicy wciąż pobierają marże od dwóch stron transakcji, sięgające maksymalnie 3 proc. od każdego klienta, nie brakuje dziś i ofert tańszych. Jak zauważa bowiem Jan Zieleniewski, aby utrzymać się na rynku, część pośredników wykona swoje usługi nawet za 1 proc. wartości nieruchomości, byleby tylko doprowadzić do transakcji.

Licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami zdobyło do tej pory ok. 13,5 tys. osób. Przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości szacują, że ok. 10 tys. z nich pracuje w zawodzie.


Pośrednicy bez licencji zawodowych


- Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przewiduje likwidację zawodu pośrednika.

- Wtedy obrotem nieruchomościami będzie się mógł zajmować każdy. Zniesiony zostanie bowiem wymóg posiadania licencji.

- Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych. Właśnie zakończyły się też konsultacje społeczne.

- Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, mówi, że PFRN negatywnie ocenia propozycje zmian przepisów.

– Po ich wejściu w życie nie będą obowiązywać żadne wymogi dla osób zajmujących się usługami pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – argumentują władze PFRN.
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
BADA
Specjalista
Specjalista


Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 47
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Czw Lut 09, 2012 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak na razie licencje pozostają. Osobiście uważam, że jest to dobre dla samych klientów biur nieruchomości.
Oczywiście jest różny poziom wiedzy i przygotowania ale jednak każdy licencjonowany pośrednik musiał się wykazać podstawową wiedzą oraz wpisanie do rejestru Ministerstwa wszystkich licencjonowanych pośredników też zobowiązuje. Jest pewna kontrola a nie całkiem dzikie szaleństwo jak proponował ustawodawca.
Problem jest w tym, że na rynku jest ciągle wielu nielegalnie działających pośredników którzy działają bezkarnie poza jakąkolwiek kontrolą a dodatkowo, często nie etycznym zachowaniem wystawiają złą ocenę całej legalnie działającej branży.
_________________
Pozdrawiam,
Janusz
licencjonowany pośrednik nieruchomości
Doradca kredytowy
www.bada-nieruchomosci.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Pośrednik w obrocie nieruchomościami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy