FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Kto wnosi podatek od nieruchomości i w jaki sposób?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Czw Mar 20, 2008 1:11 am    Temat postu: Kto wnosi podatek od nieruchomości i w jaki sposób? Odpowiedz z cytatem

Podatek od nieruchomości płacimy nie tylko od nieruchomości, które są naszą własnością czy współwłasnością.

Obowiązek ten ciąży też na nas m.in. w razie wynajęcia nieruchomości będącej własnością gminy czy Skarbu Państwa.

Danina ta odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych, np. spółek z o.o., fundacji, jak i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej, jak np. spółka cywilna czy jawna.

Posiadacz działki też musi płacić

Jeśli grunt został oddany w użytkowanie wieczyste, daninę tę płaci użytkownik wieczysty. Zapłacić trzeba także wtedy, gdy jesteś tzw. posiadaczem samoistnym, tj. nie masz uregulowanych spraw własnościowych, ale korzystasz z gruntu czy budynku tak, jakby przysługiwało ci prawo własności. Posiadaczem samoistnym będzie np. ktoś, kto nabył dom, plac na podstawie nieformalnej umowy kupna, lub osoba, której dom i działka przypadły w wyniku nieformalnego działu spadku (bez zachowania formy notarialnej).

Podatek ten płacą w praktyce także m.in. najemcy i dzierżawcy lub zarządzający nieruchomościami i obiektami budowlanymi, jeżeli obiekty te i nieruchomości stanowią własność Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jeśli jednak jako prywatny właściciel wydzierżawiłeś np. pawilon handlowy czy oddałeś w najem mieszkanie będące własnością hipoteczną, obowiązek zapłaty podatku obciąża nadal ciebie, a nie dzierżawcę czy najemcę. Podatek ten płacą również właściciele mieszkań stanowiących odrębne nieruchomości (tzw. hipotecznych), z tym że od gruntu oraz od części budynku stanowiących współwłasność w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w tej współwłasności.

Zróżnicowane zasady płacenia

Sposób płacenia podatku został unormowany odmiennie w stosunku do osób fizycznych, a odmiennie w stosunku do spółek niemających osobowości prawnej (cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych) oraz osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych.

Jeśli kupiłeś nieruchomość lub wybudowałeś budynek, musisz złożyć informację o nieruchomości czy budynku na formularzu, który otrzymasz w gminie (ze wskazaniem powierzchni gruntów i budynków i innymi informacjami niezbędnymi do wymiaru i poboru tego podatku). Formularze obowiązujące w poszczególnych gminach ustalają rady tych gmin.

Masz też obowiązek informowania gminy o zmianach, które wpływają na wysokość tego podatku (np. o rozbudowie domu i zwiększeniu jego powierzchni), i to w ciągu 14 dni od wystąpienia tych zmian. Formalności tych dopełnisz w tym urzędzie gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość.

Wójt (burmistrz, prezydent) wydaje decyzję ustalającą wysokość tej daniny. Takie decyzje sporządzane są na urzędowych drukach. Powinny być doręczane najpóźniej do 1 marca. Podatek jest płatny w czterech ratach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada każdego roku. Oczywiście można zapłacić od razu za cały rok.

Gmina może zarządzić pobór tego podatku w drodze inkasa, tzn. przez specjalnych inkasentów, którzy będą go pobierać tak jak np. pracownicy elektrowni — opłatę za zużycie energii elektrycznej. Jeśli z racji posiadania kilku nieruchomości położonych na terenie tej samej gminy jesteś podatnikiem podatku od nieruchomości i podatku rolnego albo leśnego lub wszystkich tych trzech danin, otrzymasz jedną decyzję obejmującą wszystkie te podatki.

Te zasady odnoszą się do osób fizycznych niezależnie od tego, czy chodzi o nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe, czy w działalności gospodarczej, czy też „pozostałe”.

Natomiast np. spółki z o. o. i akcyjne, fundacje, spółki cywilne, jawne muszą składać w urzędzie gminy coroczne deklaracje na podatek na stosownym druku — w terminie do 15 stycznia każdego roku. W razie zmian mających wpływ na wysokość tej daniny odpowiednio korygować te deklaracje w terminie 14 dni od zaistnienia zmian. Wpłacają podatek na rachunek budżetu gminy co miesiąc w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Zasadniczo obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia następującego po tym miesiącu, w którym powstały przesłanki uzasadniające jego płacenie (kupno nieruchomości, uzyskanie samoistnego posiadania, zawarcie umowy dzierżawy z gminą, Skarbem Państwa, nabycie prawa użytkowania wieczystego). Jeżeli więc np. kupiłeś nieruchomość z domem jednorodzinnym w styczniu 2008 r., masz obowiązek płacenia tej daniny od 1 lutego 2008 r.

Gdy jednak chodzi o dom budowany czy wznoszoną budowlę, podatek płaci się dopiero od 1 stycznia roku następującego po dacie, w której budowa została zakończona albo kiedy rozpocząłeś użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem.

Jeśli nieruchomość sprzedasz, podarujesz, rozwiążesz umowę dzierżawy z gminą, obowiązek płacenia tej daniny przestaje ciążyć na tobie z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym miało miejsce to zdarzenie. Jeżeli obowiązek uiszczania tej daniny powstał albo ustał w trakcie roku podatkowego, podatek płaci się proporcjonalnie tylko za część roku.

Odpowiedzialność solidarna

Jeśli jesteś współwłaścicielem czy współużytkownikiem wieczystym, odpowiadasz za podatek solidarnie z pozostałymi współwłaścicielami czy współużytkownikami. Solidarna odpowiedzialność z tytułu zobowiązań podatkowych oznacza, że z punktu widzenia organu podatkowego jest bez znaczenia, który ze współposiadaczy zapłaci podatek. Może on żądać go w całości od każdego ze współwłaścicieli lub jednego z nich dowolnie wybranego. Jeśli zapłaci jeden, wszyscy będą wobec gminnego fiskusa zwolnieni z tego obowiązku. Kwestia sposobu rozliczeń z tego tytułu między nimi jest dla odpowiedzialności za podatek bez znaczenia. Natomiast wedle kodeksu cywilnego tego rodzaju wydatki obciążają współwłaścicieli stosownie do ich udziału we współwłasności.
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
goldin
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 05 Paź 2023
Posty: 180
Skąd: POLSKA

PostWysłany: Czw Paź 05, 2023 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydawnictwo Goldin.pl

Akademia wzrostu

Finanse

Inspirujące opowieści

Pozytywne myślenie

Rozwój osobisty i sukces

Zdrowe relacje

Zdrowie ogólne

Bogactwo wynika z myślenia

Bogaty albo biedny - Ford Jerzy

Czas to pieniądz

Decyzja została podjęta

Ja jestem - Dorian Blackwood

Jak zarobić duże pieniądze

Jak żyć w zgodzie z innymi

Jesteś gigantem - Titan Force

Kochaj i przyjmuj miłość

Książka dla mądrych ludzi

Maksimum osiągnięc

Moc emocji

Myśl i bogać się

Najszczęśliwszy

Napastowany - Kacper Wesz

Fortuna nawykowa

Nic mnie nie złamie

Obfitość - Lukrecja Goldstein

Optymiści żyją dłużej

Potęga podświadomości

Potęga teraźniejszości

Pracuj mądrze - Marcin Borys

Precz z nerwami

Psychologia pieniędzy

Sekret robienia pieniędzy

Sekrety miliarderów

Siła Serca - Miro Katarzyna

Sztuka pieniędzy

Życie jest cudem
_________________
Wydawnictwo Goldin.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy