FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Dzielimy parcelę na więcej działek.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 10:01 pm    Temat postu: Dzielimy parcelę na więcej działek. Odpowiedz z cytatem

Jeśli chcemy podzielić naszą nieruchomość na mniejsze działki, powinniśmy zwrócić się z tym do gminy.
Adresatem wniosku o dokonanie podziału jest bowiem wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na położenie nieruchomości. Występowanie do gminy nie jest potrzebne, jeśli nasz teren składa się już z działek geodezyjnie wydzielonych zaznaczonych w katastrze nieruchomości.

Wiadomo, że wartość kilku mniejszych działek jest z reguły wyższa niż jednej większej. Podział jest też niejednokrotnie uzasadniony życiowymi planami właściciela (np. pobudowania drugiego domu dla dzieci), a także dążeniem do zniesienia kłopotliwej często współwłasności.

Grunty z ograniczeniami

Zasady podziału nieruchomości normują przepisy o gospodarce nieruchomościami (patrz podstawa prawna). Mówimy tu o gruntach budowlanych. Podziały gruntów rolnych i leśnych w sytuacji, gdy obejmują działki należące do większej liczby osób, regulują przepisy o scalaniu i wymianie gruntów. Nie są natomiast oddzielnie normowane podziały pojedynczych nieruchomości rolnych i leśnych. Właściciele mogą je dzielić (sprzedawać) dowolnie, bez ograniczeń na działki o powierzchni minimum 0,3 ha i większej. Jeśli podział powoduje wydzielenie działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny w praktyce tylko w celu regulacji granic albo powiększenia działki sąsiedniej, a także ze względu na jakieś zaszłości. Oczywiście ograniczenie to przestanie obowiązywać w razie zmiany planu miejscowego i przeznaczenia gruntów rolnych czy leśnych na cele budowlane czy rekreacyjne.

Z planem i bez planu

Podział nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli będzie zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma planu, ale nie jest on obowiązkowy, a gmina nie ogłosiła, że przystępuje do jego sporządzania, zasady podziału mogą być ustalone z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na podstawie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym (patrz podstawa prawna). Tę decyzję trzeba uzyskać przed złożeniem w gminie wniosku o podział. Dołącza się ją bowiem do tego wniosku.

Nie zawsze o dopuszczalności i sposobie podziału decyduje plan miejscowy. Niezależnie bowiem od ustaleń takiego planu podział jest dopuszczalny (także gdy w jego wyniku będą wydzielone z gruntu rolnego czy leśnego działki mniejsze niż 0,3 ha) ze względu na pewne zaszłości, a więc przede wszystkim wówczas, gdy:

- nieruchomość jest zabudowana dwoma lub więcej domami, a podział ma polegać na wydzieleniu domów i niezbędnych działek na rzecz współwłaścicieli,

- gdy wydzielenie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z domu, budynku wzniesionego przez posiadacza w dobrej wierze,

- gdy wydzielony ma być grunt nabyty z mocy prawa (czyli w praktyce najczęściej w drodze zasiedzenia).

Podział bez względu na plany miejscowe uzasadnia ponadto m.in. konieczność wydzielania części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji autostrady.

Propozycja od właściciela

Sposób podziału proponuje właściciel albo użytkownik wieczysty. Taką samą możliwość mają współwłaściciele lub współużytkownicy wieczyści nieruchomości. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości (np. akt własności), wstępny projekt podziału opracowanego na kopii mapy zasadniczej, a w razie jej braku – na kopii mapy katastralnej, uzupełnionych w razie potrzeby niezbędnymi dla projektu podziału elementami zagospodarowania terenu.

Uwaga! Projekt podziału musi opracować geodeta, który ma uprawnienia zawodowe w zakresie rozgraniczania i podziału nieruchomości (gruntów), co oczywiście wiąże się z kosztami.

Podstawą podziału jest decyzja administracyjna wydawana przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zatwierdzająca ostateczny plan podziału. Jeśli będzie negatywna, można się od niej odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego, a potem wnieść skargę do sądu administracyjnego.

Podział bez udziału gminy

Decyzja zatwierdzająca podział, a więc i cała poprzedzająca ją procedura, nie jest potrzebna, jeśli podział polega na wydzieleniu działek gruntu odrębnie położonych i oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków. Chodzi o sytuację, gdy w jednej księdze wieczystej zapisana jest należąca do jednego właściciela nieruchomość składająca się z odrębnych, przylegających do siebie działek.

W takim wypadku nie jest potrzebne rozgraniczenie działek, nie jest więc też konieczny projekt podziału. Podział polega wówczas na założeniu przez sąd rejonowy prowadzący księgi wieczyste nowych ksiąg dla poszczególnych działek i odłączeniu ich od starej księgi. O takim podziale decyduje więc sam właściciel, bez potrzeby angażowania do tego gminy.

Do podziału może dojść także bez decyzji administracyjnej w wyniku orzeczenia sądu. Takie zaś orzeczenia zapadają najczęściej w sprawach o zniesienie współwłasności przez podział nieruchomości między jej współwłaścicieli. Współwłasność zaś powstaje w praktyce przede wszystkim w wyniku dziedziczenia. Również sąd orzekający o podziale związany jest wskazanymi tu zasadami, a zwłaszcza ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podział sądowy jest też zwykle tańszy od administracyjnego. Opłata sądowa od wniosku o zniesienie współwłasności jest stała i wynosi 1000 zł. Jeśli wniosek zawiera zgodny projekt podziału, wynosi ona tylko 300 zł.

Dostęp do drogi publicznej

Istotny warunek podziału to zapewnienie wszystkim działkom dostępu do drogi publicznej. Nie ma problemu, jeżeli możliwe jest wydzielenie w tym celu drogi z nieruchomości objętej podziałem. Może go jednak zapewnić również tzw. służebność drogowa.

Drogi wydzielone z działek objętych podziałem przeprowadzonym na wniosek właściciela przechodzą automatycznie na własność gminy. Właścicielowi należy się wówczas odszkodowanie w wysokości uzgodnionej z gminą. Dopiero gdy nie dojdzie do uzgodnień, odszkodowanie będzie ustalane jak przy wywłaszczeniu. Wypłaca je gmina.

Koszty podziału

Oprócz kosztów związanych z przeprowadzeniem podziału, trzeba się liczyć z koniecznością wniesienia na rzecz gminy opłat adiacenckich od wzrostu wartości nieruchomości wskutek jej podziału.

Zarząd gminy może ustalić takie opłaty, ale nie musi. Górna granica opłat to 30 proc. różnicy między wartością nieruchomości wyjściowej a wartością działek powstałych po jej podziale. Opłata adiacencka wchodzi w rachubę tylko wówczas, gdy podział nastąpił na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.

rp.pl
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
tetrus
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 10
Skąd: Dobrocin DLS / Nowy Sącz

PostWysłany: Sro Gru 10, 2008 1:31 pm    Temat postu: Podział działki rolnej na mniejsze niż 0,3h działki Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam pole orne/rolne o pow. 1,9h o klasie IV i V klasy gleby.
Chce to podzielić na działki o różej powierzchni kilka po 0,3h i kilka mniejszych niż dopuszczalne 0,3h np. 0,10h do 0,20h.
Czy możliwy będzie taki podział, szczególnie chodzi o działki o pow. mniejszej niż 0,3h?
Czy na działki mniejsze niż 0,3h dostane warunki zabudowy?

W sąsiedztwie są już domki jednorodzinne jest dojast z drogi gminnej są media w pobliżu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tetrus
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 10
Skąd: Dobrocin DLS / Nowy Sącz

PostWysłany: Sob Lip 11, 2009 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla czytelników info:
Udało mi sie podzielic grunt orny jak opisałego go w poprzednim poście, na działki mnejsze niz 30 arów. Ale pod warunkiem:
1. Wstępny projekt podziału na działki wg. normatywu jaki ustala Gmina 500-1500m2.
2. Wnioski o warunki zabudowy (WZ) na każdą z działek. WZ musiało być, bo ie było Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
3. Czekać co Gmina odpowie.

Odpowiedź przyszła pozytywana i wydano warunki na każda z działek wg. projektu, teraz projekt idzie do zatwierdzenia do Starostwa. Naet WZ określiły, iż teren nie wymaga odrolnienia, czyli przeznaczenie na cele nie rolnicze art. 7 ust. 2 z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i lesnych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paluch686
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Sty 2016
Posty: 293

PostWysłany: Pon Lut 22, 2016 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli szukacie naprawdę dobrego i solidnego geodety do podziału gruntu to polecam od siebie tego geodetę z Olsztyna: http://www.geo-szkic.pl/. Wszystko wykonane szybko i solidnie, nic dodać, nic ująć. Polecam naprawdę bardzo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ajlar
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 450

PostWysłany: Pią Maj 27, 2016 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli chodzi o geoedetow, ktorzy przeprowadzaja http://www.geoimpuls.eu/home/podzial-nieruchomosci - to jest wiele takich firm, ktore to przeprowadzaja. Jest to usluga szczegolnie przydatna przy wszelkiego rodzaju rozwodach/sprawach majatkowych/spadkach. Wiec jakby nie patrzec - dosc wazna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gutek
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 1689

PostWysłany: Czw Lip 07, 2016 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co się orientuję, to takie pomiary wykonać może MT Geodezja. Są bardzo rzetelni, dlatego też warto im zaufać. Zawsze wszystko wykonują w terminie. Poza tym mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a to też jest ważne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
weronikatarkowska
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 17 Sie 2017
Posty: 15

PostWysłany: Pon Sie 21, 2017 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś szuka dobrego geodety ze Śląska to mogę polecić jego usługi: http://wektor-geodezja.com/oferta/rozgraniczenie-nieruchomosci Dla mnie wykonywał rozgraniczenie nieruchomości - wszystkie pomiary zostały wykonane bardzo rzetelnie. Zapewnia też usługi z zakresu podziału nieruchomości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
spiderwolf
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 11 Sie 2017
Posty: 5
Skąd: Brenna

PostWysłany: Wto Sie 22, 2017 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym o to zapytał znajomych. Wydaje mi się, że to będzie dość dobre źródło wiedzy i informacji Smile
_________________
Praca na świeżym powietrzu zawsze daje posmak wolności i niezależności.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Makos
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 22 Sie 2017
Posty: 5
Skąd: Pszczyna

PostWysłany: Czw Sie 24, 2017 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się na tym niestety kompletnie nie znam... Dlatego też kompletnie nie będę w stanie pomóc...
_________________
Szczęście wśród inteligentnych osób to najrzadsza rzecz, jaką znam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
vengigat
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 10 Lis 2017
Posty: 6
Skąd: Gniew

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze szukam informacji na tego typu tematy w Internecie. Moim zdaniem to jest naprawdę bardzo dobre źródło wiedzy i informacji Smile
_________________
Bóg, którzy jej strzeże, ma czasami ręce splamione krwią
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
milen
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 09 Sty 2018
Posty: 809

PostWysłany: Pią Sty 26, 2018 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy także pamiętać o odpowiednim geodecie. To on w jedyny, słuszny i wiarygodny sposób byłby w stanie podzielić nasze parcele. Ja na przykład opierałem się na profesjonalnych usługach http://geodeta-zywiec.pl/[/url]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
geo1234
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 20 Mar 2018
Posty: 3
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba pamiętać by skorzystać z usług geodety uprawnionego czyli takiego który posiada legalne i formalne uprawnienia bo wiele osób po taniości wynajmuje "geodetów" z szarej strefy którzy nie mają oficjalnych uprawnień i robi się problem formalny w papierach.
_________________
Bogdan Liba geodeta uprawniony
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hara-Kiri
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 03 Kwi 2018
Posty: 5
Skąd: Brzeg

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w tego typu tematach lubię się doradzać wśród znajomych... Moim zdaniem to jest dość dobre rozwiązanie Smile
_________________
Pamięć okrada cię z fragmentów życia, które należą ci się w wieczyste użytkowanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bogo18
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 20 Lis 2017
Posty: 809

PostWysłany: Wto Kwi 24, 2018 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim wypadku konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego geodety. Parcela powinna zostać podzielona raz a porządnie, a jak wiadomo sami nie będziemy w stanie tego wykonać. Dlatego ja nawiązałem współpracę z ekipą profesjonalistów od Geo-Projekt https://www.geo-projekt.com.pl/ . Parcela została podzielona w mgnieniu oka!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morus
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 25 Lip 2018
Posty: 657

PostWysłany: Czw Lip 26, 2018 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdzone biuro geodezyjne to gdyński Geonet http://geonet-gda.pl solidnie i szybko wykonali pomiary, papiery dostaliśmy migiem a do tego cennik mają dobry. Działają w kilku województwach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy