FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Spadek bez podatku - krok po kroku
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 10:44 pm    Temat postu: Spadek bez podatku - krok po kroku Odpowiedz z cytatem

W niektórych sytuacjach trudno myśleć o pieniądzach. Tyle, że najczęściej właśnie wtedy trzeba. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby nie zapłacić podatku za otrzymaną w spadku nieruchomość.
Ponad 40 tys. zeznań w samym tylko województwie śląskim złożyły w 2009 roku osoby deklarujące otrzymanie rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku, zapisu, dalszego zapisu, zachowku lub polecenia testamentowego. Spośród nich ponad 27 tys. oświadczeń dotyczyła spraw zwolnionych z podatku. Zdaniem rzecznika śląskiej izby skarbowej trudno stwierdzić, ile osób mogło skorzystać ze zwolnienia, ale tego nie zrobiło. Dlatego dobrze wiedzieć, co robić, żeby w tej grupie się nie znaleźć.

1. Komu przysługuje zwolnienie z podatku?

Zwolnienie z podatku od spadków dostępne jest jedynie dla członków najbliższej rodziny. Zgodnie z obowiązującą od 2007 roku ustawą bez podatku dziedziczyć mogą żona lub mąż, dzieci i rodzice zmarłego, jego rodzeństwo, a także ojczym, macocha czy pasierb. Ustawodawca dał także możliwość uniknięcia opodatkowania tym, którzy opiekowali się spadkodawcą przez minimum dwa lata. Jednak żeby z niej skorzystać, umowa opieki musi być zawarta oficjalnie i zgłoszona w urzędzie gminy.

2. Przyjąć czy odrzucić?

Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć spadkobierca, jest to czy spadek przyjąć, czy go odrzucić. To ważne z kilku powodów. Najważniejszy to oczywiście potencjalne zobowiązania zmarłego. Może się zdarzyć, że mieszkanie, które zostawił jest zadłużone, a spłata długów przekracza możliwości spadkobierców. Kto nie chce płacić za błędy popełnione przez spadkodawcę, może spadku nie przyjąć.

Trzeba pamiętać, że nie przyjęcie spadku nie jest równoznaczne z jego odrzuceniem na czyjąś korzyść. Odrzucenie spadku oznacza, że prawa do niego przechodzą na kolejne osoby - dzieci, wnuki itd.

Kto zdecyduje się na jego przyjęcie, ma dwie możliwości: przyjęcie spadku wprost, a więc bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, lub z dobrodziejstwem inwentarza. Druga opcja nie oznacza, że za zaciągnięte zobowiązania się nie odpowiada -odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, czyli wartość wszystkich aktywów wchodzących w skład majątku.

Spadek przyjmuje się poprzez złożenie oświadczenia w sądzie lub przed notariuszem. Spadkobierca ma na to sześć miesięcy. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, będzie traktowany tak, jakby spadek przyjął. Będzie więc odpowiadał za długi oraz będzie musiał zapłacić podatek.

3. Urząd skarbowy

Zwolnienie z podatku nie oznacza zwolnienia z obowiązku poinformowania urzędu skarbowego o jego otrzymaniu.

Aby więc uniknąć problemów, po przyjęciu spadku wszyscy spadkobiercy muszą złożyć w skarbówce odpowiedni druk (SD-Z2). Deklaracja składana jest w urzędzie, któremu podlega miejscowość, w której położone jest wchodzące w skład spadku mieszkanie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzą nabycie nieruchomości - w opisywanym przypadku - orzeczenie sądu lub testament. Deklaracji składać nie trzeba, jeśli wartość rzeczy otrzymanych od spadkodawcy za jego życia oraz otrzymanych w spadku jest niższa niż 9637 zł. Jeśli urząd leży na drugim końcu Polski zgłoszenie wysłać można pocztą. Na złożenie deklaracji spadkobiercy mają sześć miesięcy, jeśli jest wysyłana - decyduje data stempla pocztowego. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.

Ustawa zostawia jednak furtkę dla tych, którzy o spadku nie wiedzieli. W takim wypadku czas liczony jest od momentu, w którym dowiedzieli się o jego nabyciu. Tym razem jest to jednak tylko miesiąc.

O ucieczce przed obowiązkiem poinformowania urzędu o spadku nie ma mowy, ponieważ sądy i notariusze mają obowiązek przekazywania informacji o przyjęciu spadku.

4. A jeśli spadkobierców jest kilku?


Może się zdarzyć, że spadkobierców będzie kilku - na przykład rodzeństwo. W takim wypadku, oprócz opisanych wcześniej kroków, konieczne będą kolejne. Jeśli wszyscy zainteresowani porozumieli się, co do podziału majątku, powinni przeprowadzić dział spadku. Polega on na określeniu jego wartości i podziale między poszczególne osoby. Spadkobiercy stają się wówczas właścicielami swoich części, mogą je sprzedawać i darować. Dział może też oznaczać przyznanie części spadku wybranym spadkobiercom odpłatnie lub bez spłaty. W pierwszym przypadku ci, którzy otrzymają pieniądze, będą musieli zapłacić od nich podatek. Jeśli jednak obowiązku spłaty nie będzie, nie będzie też podstaw do opodatkowania.

Dział spadku przeprowadzić można w sądzie oraz przed notariuszem. Jeśli wszyscy spadkobiercy zgadzają się co do działu spadku, notariusz załatwi sprawę szybciej, ale będzie kosztował więcej. Wybór zależy od spadkobierców. Po dokonaniu działu spadku należy ponownie udać się do urzędu skarbowego. Tak, jak w przypadku przyjęcia spadku, także i na tym etapie należy zgłosić kolejną czynność cywilnoprawną. Podobnie jak wcześniej, niedopełnienie obowiązku grozi koniecznością zapłaty podatku na zasadach ogólnych.

Po uprawomocnieniu działu spadku pozostaje już tylko zmiana informacji w księgach wieczystych, spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej oraz podpisanie nowych umów z dostawcami mediów.

Na koniec ważna uwaga. Opisane powyżej zasady stosują się do tych spraw, które wydarzyły się po 1 stycznia 2007 roku. Jeśli ktoś otrzymał spadek przed tą datą, to niezależnie od postępowania, podatek musi zapłacić.

gazetadom.pl
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
karolina_61866
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 07 Gru 2015
Posty: 269

PostWysłany: Pią Mar 11, 2016 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po nowelizacji kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2015 r. poz. 539) w przypadku niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o tytule powołania do spadku, spadkobierca przyjmie z mocy prawa spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Tutaj macie nowe zasady http://poradnikwierzyciela.pl/-zmiany-w-prawie-spadkowym
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kulaalicja
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 29 Gru 2016
Posty: 16

PostWysłany: Czw Gru 29, 2016 6:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystkie terminy rozpisze Ci notariusz
_________________
Ffee_co
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
adam845
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 5

PostWysłany: Wto Mar 14, 2017 5:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

według mnie to jest mało możliwe
_________________
ubezpieczenie w niemczech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Biratta
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 24 Mar 2017
Posty: 28

PostWysłany: Czw Mar 30, 2017 2:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z problemami spadkowymi należy zwracać się do specjalistów. To są zbyt poważne sprawy, aby ryzykować i samemu się "bawić" prawem. Ja bym na pewno skorzystała z ich usług - sprawy spadkowe warszawa
Znam kilka osób, którym pomogli, więc i sama bym się do nich zwróciła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edyta.Malek
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 25 Mar 2017
Posty: 5

PostWysłany: Nie Kwi 02, 2017 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne że jeśli mamy problem to najlepiej pójść do specjalisty, natomiast takowa wiedza jest przydatna. Warto mieć przynajmniej pojęcie na czym to wszystko polega.
_________________
https://zoptamo.com/pl/s-silownia-c-pl-t-lublin
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rozyczka
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 223

PostWysłany: Czw Maj 11, 2017 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spadek to z jednej strony wyróżnienie, ale z drugiej również problem. Jest to szansa na dodatkowe pieniądze, ale w niektórych przypadkach trzeba liczyć się z tym, że możemy odziedziczyć długi. Zobaczcie jak wygląda sprawa dziedziczenia: http://dziedziczenieustawowe.org.pl/dziedziczenie-ustawowe-spadku-przez-rodzenstwo-spadkodawcy/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Diereknij
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 14 Maj 2017
Posty: 1

PostWysłany: Nie Maj 14, 2017 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest to zawsze lekka sprawa by ogarnąć spadek. Polecam dobrze o tym poczytać. Tutaj jest chociażby dużo informacji: http://dziedziczenieofe.pl/dziedziczenie/spadek-po-rodzicach/ - wierzę, że może się to przydać. Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Beatka
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 27 Sty 2017
Posty: 30

PostWysłany: Sro Cze 28, 2017 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej w sprawach spadkowych skontaktować się z notariuszem, który zna się na przepisach i pomoże nam się uporać z tym tematem. Ja niedawno miałam taką sprawę i korzystałam z usług kancelarii notarialnej http://www.mhs-notariusz.pl i cała procedura poszła bardzo sprawnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michalina1
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 23 Paź 2017
Posty: 5
Skąd: Mielno

PostWysłany: Czw Paź 26, 2017 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie, dzięki wielkie za wszelkie porady w tym temacie Smile Z całą pewnością mi się przydadzą Smile
_________________
To, że się coś rozumie, nie znaczy wcale, że ma się to jasno przed oczami. Gdyby jedno i drugie było jednocześnie możliwe, życie byłoby prostsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
finko
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 795

PostWysłany: Wto Paź 31, 2017 7:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie poradniki są przydatne, zgadzam się. Jednak moim zdaniem nie ma
co załatwiać na własną rękę takich spraw, bo jest za duże ryzyko niepowodzenia. Lepiej skorzystać z pomocy specjalistów, zapłacić, ale mieć pewność, że wszystko się uda. Tu masz opisane jak działają ludzie w tej branży http://kancelaria-kopko.pl/sprawy-spadkowe/ możesz umówić się na spotkanie i porozmawiać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natiraz
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 11 Lis 2017
Posty: 2

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Embarassed
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rozyczka
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 223

PostWysłany: Pią Gru 29, 2017 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed pójściem do prawnika w sprawie spadku, warto trochę poczytać na ten temat: http://dzialspadku.com.pl Wtedy będziemy mieli choć trochę wiedzy na temat podziału spadku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bianof
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 06 Lut 2018
Posty: 2

PostWysłany: Wto Lut 06, 2018 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sylwia4012
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 17 Sty 2014
Posty: 526

PostWysłany: Pią Maj 25, 2018 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spadkami zajmuje się ta kancelaria z Tczewa http://cejrowski.pl/ , dla mieszkańców trójmiasta głównie polecam z racji doświadczenia i wiedzy w temacie. takie postępowania nie sa łatwe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Prawo na rynku nieruchomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy