FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Czy warto skorzystać z agencji nieruchomości?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Agencje nieruchomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 2:09 am    Temat postu: Czy warto skorzystać z agencji nieruchomości? Odpowiedz z cytatem

Powodów do podjęcia decyzji o zakupie nowego mieszkania jest tyle, ilu kupujących. Sposobów realizacji tego zamierzenia już niestety mniej. Zakładając, że decydujemy się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym mamy do wyboru właściwie dwie możliwości: poszukiwanie na własną rękę bądź skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Czy warto powierzyć to zadanie profesjonaliście, czy lepiej zdać się na siebie? Wydaje się, że nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Zakup mieszkania może być jednym z najbardziej radosnych bądź najbardziej stresujących doświadczeń w naszym życiu – wszystko zależy od miejsca, czasu i osób, które napotkamy po drodze. Dlatego naszą decyzję trzeba dobrze przemyśleć.

Czym zatem kierować się podejmując decyzję o skorzystaniu (bądź nie) z usług agencji nieruchomości przy poszukiwaniu własnego „M”?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość czym jest agencja nieruchomości. Jakie musi spełniać standardy oraz jakie wobec niej możemy mieć oczekiwania. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami regulowane jest ustawą, która ściśle określa jakie warunki powinien spełniać taki podmiot. Absolutną koniecznością jest licencja zawodowa pośrednika w obrocie nieruchomościami, obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie wykonywanych czynności oraz stosowanie się do zasad etyki zawodowej. Co to oznacza w praktyce? Od dobrej agencji mamy prawo oczekiwać nie tylko znalezienia oferty spełniającej nasze oczekiwania, ale również pełnego wsparcia przy przeprowadzeniu transakcji zakupu od strony prawnej.

Jednakże rzeczywistość bywa niestety różna. Dlatego, jeśli zamierzamy skorzystać z pomocy pośrednika warto zasięgnąć opinii wśród rodziny, znajomych czy przyjaciół i zdać się na zaufane biuro. Dobry pośrednik nie tylko dysponuje szeroką bazą ofert, ale również potrafi zdiagnozować potrzeby kupujących i przedstawić im dokładnie te propozycje, które w największym stopniu spełnią ich oczekiwania. Jeśli zwiedziliśmy z naszym agentem kilkadziesiąt mieszkań i to nadal nie to – dobra rada – zmieńmy pośrednika.

Standardem jest również zbadanie stanu prawnego nieruchomości, sprawdzenie, czy mieszkanie nie jest obciążone zaległościami czynszowymi, czy nie ma wpisanych służebności bądź innych „pułapek”. Renomowane agencje nieruchomości weryfikują to na etapie przyjęcia oferty i nie będą miały problemu z odpowiedzią na nasze pytania w tych kwestiach. W momencie decyzji o zakupie możemy liczyć na wsparcie w zakresie podpisania umowy przedwstępnej, uzyskania kredytu czy, na etapie późniejszym, w zawarciu aktu notarialnego zakupu wymarzonego „m”. W każdej z tych kwestii powinniśmy oczekiwać pełnego zaangażowania agencji.

Ze współpracą z agencją wiążą się jednak także pewne koszty. Przede wszystkim jest to opłata za usługi jakim biura obciążają klientów. Waha się on w granicach od dwóch do trzech procent ceny transakcyjnej (w zależności od naszych zdolności negocjacyjnych) kwoty transakcji oraz atrakcyjności oferty. Prowizja agencji pobierana jest najczęściej w momencie zawarcia przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży, i gdyby zdarzyło się, że rozwiązana zostanie ona z naszego powodu niestety nie podlega zwrotowi. Kolejną możliwą wadą może być fakt, że umowa o pośrednictwo zawierana z agencją jest pewnego rodzaju zobowiązaniem no i w pewnym stopniu może uśpić naszą czujność. W przypadku nierzetelnego agenta (jak w każdej branży, zdarzają się tacy) może narazić nas na niepotrzebny stres i nerwy.

Oczywiście możemy zdecydować się na samodzielne poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Wtedy jesteśmy wolni od wspomnianej wyżej opłaty w wysokości 2-3% wartości nieruchomości za obsługę przez biuro. Kolejną, być może istotniejszą dla wielu cechą, jest pełna swoboda – jeśli mamy czas możemy sami przeglądać portale ogłoszeniowe, umawiać się z właścicielami mieszkań, osobiście sprawdzić stan prawny nieruchomości, żeby mieć 100% pewność. Jesteśmy zdani na siebie, ale również w pełni niezależni w podejmowanych decyzjach.

Jednakże decyzja o samodzielnym poszukiwaniu nieruchomości nie jest wolna od swoich minusów. Przede wszystkim przeszukiwanie ofert jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Spośród setek ogłoszeń trzeba wybrać te, które są aktualne i opis w pełni zgadza się ze stanem faktycznym. I oczywiście nie są ofertami zamieszczonymi przez samych pośredników. To także może być spory problem dla osób chcących uniknąć współpracy z agencją nieruchomości – trzeba mieć świadomość, że większość anonsów sprzedaży zamieszczana jest właśnie poprzez pośredników co z resztą jest zrozumiałe. Sprzedający często nie chcą ponosić kosztów reklamy i zamieszczania ogłoszeń – wolą więc zamienić to na prowizję pośrednika. Ostatecznie może więc okazać się, że i tak trafimy do jakiegoś, być może przypadkowego, biura.

Reasumując – kupować z pośrednikiem czy bez? Przede wszystkim, kupować z głową. Nie dajmy się zwieść opowieściom i zapewnieniom, że to mieszkanie jest dla nas idealne (o tym z pewnością musimy zadecydować sami), ale też nie szukajmy oszczędności na siłę. Jeśli nie mamy czasu na śledzenie rynku, nie czujemy się pewnie we wszystkich niuansach prawnych związanych z zakupem czy wreszcie po prostu nam się nie chcę – powierzmy tą czynność agencji. Pamiętajmy jednakże, aby dobrać ją starannie, żeby mieć jak największą pewność, że nasz partner jest rzetelny.
Źródło: Szymon Kozioł
Doradca Finansowy, Money Expert S.A.
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Wiola
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 10 Mar 2011
Posty: 1

PostWysłany: Czw Mar 10, 2011 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że warto! Pod warunkiem, że jest to agencja sprawdzona i godna zaufania. Ja korzystałam z usług portalu
w Warszawie, ale widziałam, że mają też wiele ofert z innych regionów. Szczerze polecam:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SLAWOY
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 12

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2011 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również i ja uważam, że warto korzystać z usług biur nieruchomości. Warto zarówno dla kupującego jak i sprzedającego.
Niejednokrotnie zdarza się tak że kupujący nie znają podstawowych pojęć takich jak akt notarialny, księga wieczysta nie mówiąc już o rodzaju własności danej nieruchomości. To do Biura nieruchomości należy sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, a niejednokrotnie również i technicznego. W biurze można zapytać o problematykę nieruchomości, dopytać, o kredyt na zakup, domagać się wynegocjowania jak najlepszej ceny zakupu. A gdy pójdzie coś nie po naszej myśli wiadomo gdzie kierować pytania i żądać ewentualnego odszkodowania za poniesione straty.

Sprzedający natomiast zawsze jest pewien, że nie wpuszcza do własnego domu całkiem obcej osoby. Wie, że na wszelkie pytania, które często są uciążliwe odpowie za niego pracownik biura nieruchomości i to on zaprezentuje nieruchomość potencjalnemu nabywcy z jak najlepszej strony. To biuro nieruchomości pomaga w ustaleniu realnej ceny sprzedaży, tak aby mieszkanie nie "wisiało na rynku" w nieskończoność ale również nie zostało wyprzedane, za kwotę mniejszą niż rynkowa wartość.

Problem jedynie istnieje w doborze najlepszego biura nieruchomości

Jedyny minus z korzystania z biura nieruchomości to konieczność zapłacenia prowizji. Każdemu natomiast należy się wynagrodzenie, zwłaszcza gdy praca wykonana jest w wysokim standardzie.
_________________
RANKING BIUR NIERUCHOMOŚCI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OfertyBezpośrednie.pl
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 3

PostWysłany: Pią Paź 19, 2012 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak uznasz, że nie warto to idź tutaj http://ofertybezposrednie.pl
_________________
nieruchomości bezpośrednio
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Nowa85
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 6

PostWysłany: Sob Lis 10, 2012 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie ma czasu samemu się czegoś szukać, oczywiście, że warto.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ivo91
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 24 Paź 2012
Posty: 188

PostWysłany: Sro Gru 05, 2012 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z mojego doświadczenia wynika że warto. Lepiej zapłacić te 1 czy 2 % więcej ale agencja załatwi za nas wszystko co jest niezbędne.

__________________
reklama facebook
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariuszk
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 195

PostWysłany: Wto Gru 11, 2012 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto i nie warto - warto przede wszystkim dlatego że oni szybko załatwiają sprawę a nie warto dlatego że musimy za to zapłacić.

______________________
wycena firmy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Drake
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 2

PostWysłany: Czw Sty 03, 2013 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, wszystko generalnie rozbija się o to, jak szybko chcesz sprzedać daną nieruchomość (w przypadku wspomnianego przeze mnie w innym temacie Jartomu - Hali). Musisz liczyć się z tym, że niezależnie od tego jak mały będzie procent, to i tak trochę ci przejdzie po kieszeni. Faktem jest, że to po prostu zapłata za dobrze wykonaną usługę, jednak trzeba sie z tym liczyć. Ja z własnej perspektywy nie mam nic do zarzucenia, agencjom nieruchomości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zypa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 924

PostWysłany: Czw Sty 17, 2013 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat dla nas nieruchomość magazynową znajdowała agencja Jartom. Nie potrafiliśmy samodzielnie zakontraktować żadnego magazynu. Oni zrobili to po pierwsze szybko, a po drugie nie musieliśmy płacić jako kupujący żadnej prowizji - tylko sprzedawca ją płacić. I moim zdaniem wszystkie agencje powinny działać na takich zasadach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kompozycja
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 1437

PostWysłany: Pon Sty 28, 2013 9:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że warto, zwłaszcza w przypadku, gdy osoba nabywająca nieruchomość nie jest obeznana z aspektami prawnymi, a w szczególności wtedy warto korzystać z usług agencji, jeśli planujemy kupić nieruchomość za granicą i nie znamy dobrze języka. Wszelkie tłumaczenia specjalistyczne pozostają wówczas po stronie pośrednika, a my jedynie musimy za to zapłacić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zypa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 924

PostWysłany: Wto Lut 12, 2013 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj nawet nie chodzi o aspekty prawne... W mojej branży problemem jest znajdowanie klientów na nieruchomości. Bez pomocy dziewczyn z Jartomu, nie znalazł bym tak szybko klienta na halę, która kosztowała kilka milionów. Do takiego klienta trzeba mieć dojścia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
timon83
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 8

PostWysłany: Czw Sie 01, 2013 7:31 pm    Temat postu: Z doświadczenia...:) Odpowiedz z cytatem

Muszę przyznać że moje podejście do biur nieruchomości zmieniło się w momencie gdy sam musiałem załatwiać wszystkie sprawy związane ze sprzedażą domu po rodzicach, oraz zakupem mieszkań w Poznaniu. Okazało się że sprzedaż nieruchomości w Polsce jest o wiele trudniejsza niż w innych krajach unii Smile Plan był taki aby po sprzedaży domu, za otrzymane środki kupić mieszkania pod wynajem a pozostałe środki wykorzystać na remont i dalsze inwestycje. Okazało się że przypisy, oraz ilość najróżniejszych dokumentów przerosła mnie Rolling Eyes kolega poradził abym znalazł jakieś uczciwe biur nieruchomości i podał mi nazwę jednego które ktoś mu polecił.
Tak więc biorąc pod uwagę : czas jaki można zyskać, nerwy jakich można uniknąć, oraz środki jakie trzeba wydać, radzę zapłacić. Wybrać agencie i dokonać inwestycji fachowo, a nie...uczyć się na własnych błędach. Bo po co:) Gdyby ktoś był zainteresowany wybranym przezemnie biurem podaje linka to biuro nieruchomości poznań Serdecznie pozdrawiam
Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DrHouse
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 25 Cze 2013
Posty: 31

PostWysłany: Wto Sie 06, 2013 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak najbardziej warto. Zaoszczędzamy przy tym sporo czasu. Fakt, że trzeba im zapłacić, ale przecież czas też kosztuje Wink
_________________
http://skierniewickacity.dolcan.com.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Poode44
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 10 Sie 2013
Posty: 37

PostWysłany: Sob Sie 10, 2013 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że warto skorzystać z takich biur i agencji, jeśli nie mamy w tym doświadczenia, nie mamy czasu itd. Ja korzystałem z oferty biuro nieruchomości warszawa i mieli dla mnie ciekawe oferty, było z czego wybierać. Ja właśnie nie do końca umiem dobrze szukać, więc było to duże ułatwienie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
janinar
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 7

PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku gdy brakuje czasu na szukanie kupca/sprzedaż to warto skorzystać. Ja miałam o tyle szczęście, że od momentu podpisania umowy po 3 dniach znalazł się kupiec na moje mieszkanie.
_________________
Moje osiedle
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Agencje nieruchomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy