FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Jak pożyczać od rodziny?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kredyty hipoteczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 6:12 pm    Temat postu: Jak pożyczać od rodziny? Odpowiedz z cytatem

Rzadko udaje się wybudować dom z własnych oszczędności - zwykle trzeba wspomagać się kredytem. Kto zamiast od banku woli pożyczyć pieniądze od rodziny czy przyjaciół, powinien wiedzieć, jak to zrobić zgodnie z prawem.
Umowę pożyczki należy sporządzić na piśmie. W umowie tej trzeba określić następujące informacje:

# datę i miejsce jej zawarcia,

# strony umowy, czyli kto udziela pożyczki i kto pożyczkę otrzymuje,

# kwotę pożyczki,

# zobowiązanie biorącego pożyczkę, że ją zwróci,

# termin udzielenia i zwrotu pożyczki,

# ewentualną wysokość odsetek (pożyczkodawca może chcieć w ten sposób zabezpieczyć się przed utratą wartości pożyczonych kwot, które mógłby w tym samym czasie zainwestować np. w lokatę bankową); wysokość odsetek ustalana jest w sposób dowolny przez strony, nie mogą być jednak drastycznie wysokie - wtedy oznaczałyby lichwę, która jest sprzeczna z prawem,

# sposób wypłaty i zwrotu pożyczki - może być to wypłata gotówki "z ręki do ręki" albo przelew bankowy - wtedy w umowie pożyczki należy wskazać numery kont obydwu stron; możliwe jest również zawarcie w umowie ustalenia stron, że kwota pożyczki będzie wypłacana w ratach,

# zdanie, że umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,

# własnoręczne podpisy stron.

Kiedy trzeba wypłacić pieniądze...

Jeśli w umowie nie podano terminu udzielenia pożyczki, wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po wezwaniu biorącego pożyczkę. Wezwanie to najlepiej wystosować w formie pisemnej. Pożyczkobiorca nie powinien zwlekać z wezwaniem do wypłaty pieniędzy, bo po 6 miesiącach od dnia podpisania umowy żądanie wypłaty pożyczki się przedawnia, co znaczy, że nie można dochodzić wypłaty pożyczki w postępowaniu sądowym.

Możliwa jest sytuacja, kiedy pomimo podpisania umowy pożyczkodawca ma prawo odstąpić od umowy i nie wypłacić pożyczki - na przykład jeśli się dowiedział, iż stan majątkowy pożyczkobiorcy jest tak zły, że zwrot pożyczki stał się wątpliwy (np. okłamał pożyczkodawcę, że uzyskuje dochody z umów o dzieło, podczas gdy od kilku lat utrzymuje się z zasiłków pomocy społecznej).

...a kiedy oddać


Może się zdarzyć, że w umowie nie podano (celowo lub przypadkowo) terminu zwrotu pożyczki. W takiej sytuacji pożyczkobiorca ma obowiązek zwrócić pożyczoną kwotę w ciągu 6 tygodni od dnia, kiedy pożyczkodawca wypowie umowę pożyczki. Wypowiedzenie to ma zazwyczaj formę wezwania do zwrotu pożyczki i może być dokonane pisemnie lub ustnie. Gdyby pomimo wezwania pożyczka nie została zwrócona, pożyczkodawca może dochodzić jej zwrotu w postępowaniu sądowym - może się wtedy domagać dodatkowych odsetek za każdy dzień opóźnienia oraz odszkodowania za wszelkie szkody, jakie poniósł z tytułu niezwrócenia pożyczki.

Żądanie zwrotu pożyczki przedawnia się po 10 latach - zatem po tym okresie nie można już dochodzić zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Obowiązuje podatek

Umowa pożyczki podlega obowiązkowi podatkowemu od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten powstaje w chwili podpisania umowy i ciąży na obydwu stronach umowy - chyba że w umowie strony postanowiły inaczej (w praktyce zazwyczaj to pożyczkobiorca płaci należny podatek). Podatek ten wynosi 2% od kwoty pożyczki (od pożyczki o wartości 10 000 będzie to kwota 200 złotych). Należy go uiścić w kasie lub wpłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy) w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Umowę przedkłada się do wglądu w urzędzie i wypełnia druk deklaracji podatkowej. Za każdy dzień opóźnienia w zapłaceniu podatku urząd nalicza odsetki karne.

Zwolnione od podatku będą tylko te osoby, które zawierają umowę pożyczki z najbliższymi członkami rodziny (małżonkiem, dziećmi, wnukami, rodzicami, dziadkami, pasierbami, zięciami, synowymi, rodzeństwem, ojczymem, macochą i teściami) i kwota pożyczki w tej umowie nie przekracza 9637 złotych.
Jak się zabezpieczyć

Zabezpieczenie pożyczki nie jest obowiązkowe, ale warto o nim pomyśleć. Jest ono gwarancją zwrotu długu dla pożyczającego, a z drugiej strony, dla potencjalnego dłużnika - argumentem mogącym poprzeć jego prośbę. Takim zabezpieczeniem może być na przykład zastaw na samochodzie, weksel lub poręczenie innych osób. Jeżeli strony decydują się na zabezpieczenie, to jego sposób należy dokładnie opisać w umowie. Jeżeli zabezpieczeniem ma być poręczenie osób trzecich, to do umowy należy dołączyć ich poręczenia złożone w formie pisemnej.

W razie problemów - ugoda


Zdarza się i tak, że pożyczkobiorca w żaden sposób nie zabezpieczył zwrotu pożyczonej kwoty, a z różnych względów (utrata pracy, problemy zdrowotne, rodzinne) nie może jej oddać w terminie określonym w umowie. W takiej sytuacji pożyczkodawca chcący odzyskać swoje pieniądze powinien podpisać z dłużnikiem ugodę. Ugoda taka powinna być sporządzona w formie pisemnej i określać:

# datę i miejsce jej sporządzenia,

# dane stron,

# wskazanie, iż jest to ugoda regulująca spłatę pożyczki,

# określenie nowych warunków spłaty pożyczki: innego terminu spłaty, rozłożenia spłaty na raty, rezygnacji z dochodzenia przez pożyczkodawcę odsetek,

# dodatkowe zabezpieczenie wykonania umowy (np. weksel in blanco wraz z umową wekslową),

# wskazanie, iż ugoda została zawarta w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,

# podpisy stron.

Gdy ugoda nie pomoże

Jeśli mimo zawarcia ugody pożyczkobiorca w dalszym ciągu uchyla się od uregulowania zobowiązań, wówczas pożyczkodawcy pozostają dwa wyjścia: może albo sprzedać dług, albo skierować sprawę na drogę sądową.

Sprzedaż długu następuje bez zgody dłużnika (pożyczkobiorcy). Jest ona dopuszczalna, chyba że strony w umowie pożyczki zastrzegły, iż pożyczkodawca takiego prawa nie ma. Nabywca długu ma wszelkie prawa do egzekwowania od pożyczkobiorcy zarówno samej kwoty pożyczki, jak i wszystkich należnych odsetek. Sprzedający dług ma obowiązek powiadomienia dłużnika o osobie nowego wierzyciela, któremu ma obowiązek spłacić pożyczkę; zawiadomienie to odbywa się zwykle przez wysłanie listu poleconego.

Kupnem długów zajmują się obecnie wyspecjalizowane firmy windykacyjne. Odkupują one dług po cenie niższej niż jego wartość, po czym dążą (w sposób zgodny z prawem) do wyegzekwowania od dłużnika należnej kwoty.

# Wystąpienie na drogę sądową. Powództwo o zapłatę wymaganej kwoty wnosi się do sądu cywilnego, w którego okręgu zamieszkuje pożyczkobiorca. Do pozwu należy dołączyć umowę pożyczki. Kiedy zapadnie i uprawomocni się korzystny wyrok, należy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności i zwrócić się o egzekucję długu do komornika.

Podstawą do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika może być również akt notarialny, w którym pożyczkobiorca (dobrowolnie) poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do zapłaty pożyczonej sumy. Taki akt notarialny można uzyskać za zgodą pożyczkobiorcy, nie zawsze jest to jednak realne. Dlatego pożyczając komuś pieniądze, najlepiej od razu domagać się od swego przyszłego dłużnika sporządzenia umowy pożyczki przed notariuszem i zawarcia w niej dodatkowych uregulowań dotyczących ewentualnego postępowania egzekucyjnego.
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy


Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
malinowa
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 501

PostWysłany: Czw Lut 11, 2016 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasem nawet rodzinie nie warto pomagać i pożyczać. Bo czasami nawet najbliższe osoby nie chcą oddać tego co pożyczyły. W takich przypadkach warto korzystać z takiej http://vindicat.pl/o-nas/ platformy dzięki której można samodzielnie uruchomić prawidłową ścieżkę prawną związaną z windykacją.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondzil
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 02 Cze 2015
Posty: 69

PostWysłany: Nie Mar 13, 2016 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto też zauważyć, że gdy ma się rozdzielność majątkową, to też trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno prawnych w takiej sytuacji.

Ostatnio zmieniony przez kondzil dnia Pon Sie 27, 2018 4:35 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Preslidle
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 64

PostWysłany: Czw Mar 24, 2016 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pożyczka od rodziny niestety nie wchodzi w grę w moim przypadku, a szkoda, bo wiadomo,ze odsetkii mniejsze!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marysia_domownik
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 116

PostWysłany: Pią Mar 25, 2016 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja postanowiłam z mężem zacząć regularnie oszczędzać tak by nie musieć pożyczać. Ci miesiąc stała kwota jest wpłacana na lokatę. Będzie na wkład własny.
_________________
Kotły CO to najlepsze rozwiązanie ogrzewania domu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
budowlaniec
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 639

PostWysłany: Pon Mar 28, 2016 7:11 am    Temat postu: pożyczka Odpowiedz z cytatem

Ja nie jestem zwolennikiem pożyczki u rodziny. Dlatego proponuje poznanie się z ta ofertą https://pozyczki-online.info/ Jest tu wykaz firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek na różne kwoty i terminy spłat. Warto tez poznać opinie klientów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gosieq
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 28 Kwi 2016
Posty: 70

PostWysłany: Sob Wrz 10, 2016 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasem nie da się pożyczyć od rodziny. My niedawno potrzebowaliśmy pieniędzy na auto, bo się zepsuło i nikt nie był w stanie nam pomóc. Czasem jedynym wyjściem jest pożyczka, tylko warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w umowie z firmą udzielającą takich pożyczek https://pl.getbucks.com/blog/umowa-o-pozyczke-bez-tajemnic-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage/ .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pauliś
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 04 Mar 2014
Posty: 171

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2016 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, to już lepiej wziąć kredyt w banku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sylwucha21
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 20 Wrz 2016
Posty: 10

PostWysłany: Czw Wrz 22, 2016 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie radzę nigdy pożyczać od rodziny wiekszych kwot... jak z bankiem się pogniewamy to sie pogniewamy Wink a jak z rodziną to często stracimy rodzine. Jest nawet takie powiedzenie "chcesz się pozbyć przyjaciół to pożycz im pieniądze"
_________________
marketing i reklama studia licencjackie warszawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lublinka
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 14 Paź 2015
Posty: 377

PostWysłany: Wto Gru 20, 2016 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie pożyczam od rodziny jeśli nie muszę. Zawsze wypominają kazdy grosz nawet jak oddam z nawiązką. Lepiej chyba wziać pożyczkę.
Ja zazwyczaj zaglądam do porównywarki pożyczek takiej jak ta http://www.terve.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet i z glową wybieram ofertę dla siebie. Nikt mi nic nie wypomina i mam spokój.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
misiekmichal
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 9
Skąd: włocławek

PostWysłany: Pon Mar 27, 2017 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to mówia z rodziną najlepiej na zdjęciach Very Happy

stare i prawdziwe.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
AnnaMarie711
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 15 Kwi 2017
Posty: 31

PostWysłany: Nie Kwi 16, 2017 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz gdy jest w internecie tyle ofert kredytów, chyba lepiej sobie nie psuc relacji z rodzina. Zawsze jest fajnie, ale gdy chodzi o pieniądze, różnie może już być. Zobacz sobie ofertę https://kredyt123.pl/kredyt-gotowkowy , jest to wygodny kredyt gotówkowy, wniosek możesz on-line wypełnić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dskd.23R
Początkujący Uczestnik
Początkujący Uczestnik


Dołączył: 28 Maj 2016
Posty: 15

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2017 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też uważam, że pożyczanie od rodziny, zwłaszcza większych kwot może tylko być powodem problemów. Wiadomo jak się życie układa - szkoda zepsuć relację przez problemy z kasą, które przecież mogą być.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
centosz
Uczestnik
Uczestnik


Dołączył: 28 Kwi 2017
Posty: 14

PostWysłany: Pią Kwi 28, 2017 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam. Nie powinno sie pożyczać od rodziny dużych sum, tak samo jak nie powinno sie zakładać z rodziną firmy i wogóle jak najmniej finansowych relacji mieć. Pieniądz niszczy relacje
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goska
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 11 Sty 2017
Posty: 379

PostWysłany: Pon Maj 01, 2017 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja na remont chyba będę musiała brać kredyt.. Już szukałam czy atrakcyjna będzie dla mnie pożyczka pozabankowa . Widziałam, że mają całkiem fajne atrakcyjne warunki, które na dłuzszą mete nie doprowadzą mnie do bankructwa Smile Mam nadzieję, że remont tuż tuż się wypełni
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Kredyty hipoteczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy