FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
LOGOTERMA
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Remonty, wyposażenie wnętrz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nasturtium
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 1

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 11:02 pm    Temat postu: LOGOTERMA Odpowiedz z cytatem

Witam,
Niedługo wprowadzam się do bloku, w którym zamontowana jest logoterma Państwa firmy. Pytałam dewlopera o zasady jej użytkowania, ale wytłumaczył mi to w sposób średnio dla mnie zrozumiały. Może ktoś ma na ten temat jakieś pojęcie- najlepiej z własnego doświadczenia?
W związku z tym będę wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na kilka pytań:
1. Ustawianie ciepła- rozumiem, że w okresie letnim, tzn. wtedy, kiedy nie ma potrzeby włączania ogrzewania nie reguluję temperatury na logotermie, po prostu pokazuje ona temperaturę jaka aktualnie jest w pomieszczeniu?
2. Ustawienie ciepła- w okresie zimowym,może przedstawię to na przykładzie:jeśli załóżmy chcę aby w pomieszczeniu była temperatura 23 stopnie to ustawiam ją na programatorze, ale jak mam zrobić z ustawieniem regulacji na grzejnikach- czy ma tutaj znaczenie czy ustawię je np. na 2 czy na 5? Czy dobrze rozumiem, że jeśli ustawię je na na 5 to temperatura zostanie osiągnięta szybciej a jeśli na 2 to wolniej? Czy jeśli zadana temperatura zostanie osiągnięta to grzejniki automatycznie wyłączają się i załączają dopiero kiedy spadnie poniżej żądanej?
3. Jeżeli np. podczas mojej nieobecności w domu nie chcę grzać to po prostu ustawiam jakąś temperaturę minimalną np. 16 stopni i dopiero jeśli w pomieszczeniu byłoby chłodniej to grzejniki załączą się?
4. Wiadomo, że jedne pokoje są chłodniejsze, inne cieplejsze, natomiast z tego co rozumiem logoterma podaje "średnią" temperaturę pomieszczenia. Jak więc mam zrobić jeśli np. w dużym pokoju chcę mieć 23 stopnie, a w sypialni chłodniej, np. 20 stopni- czy wystarczy, że w sypialni zakręce grzejnik na zero?
5. Jeżeli pokój nagrzewa się od samego słońca, to rozumiem, że jeśli w pomieszczeniu utrzymuje się zadana temperatura to grzejniki nie załączają się w ogóle, tak?
6. Podgrzewanie wody- czy można ustawić tak żeby cały dzień była dostępna ciepła woda i wychodząc z domu po prostu wyłączyć jej podgrzewanie i po powrocie włączyć jej dopływ? Ile wówczas należy czekać na nagrzanie się wody?
7. Podgrzewanie wody- czy istnieje możliwość zaprogramowania wychodząc z domu, że np. na godzinę 16 chcę aby była ciepła, innego dnia np. na 17, ale czy jeśli np. wrócę wcześniej to czy mogę ją wcześniej załączyć?
8.Tryb nocny podgrzewania wody- czy można np. zaprogramować, że woda ma być nie pogrzewana między 24 a 2, a pogrzewana między 3 a 4 i później np. 6 a 10? I czy codziennie można ustanawiać inne ramy godzinowe?
Wiem, że pytania te mogą się wydać zagmatwane, ale bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mieszkaniowy






Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
finko
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 795

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam w łazience bojler, natomiast w kuchni ogrzewacz do wody. Oglądałem ich sporo w sieci, ale ostatecznie zdecydowałem się na ten http://ogrzewacze.dafi.pl/ogrzewacze-podumywalkowe/ . Póki co jestem bardzo zadowolony z wyboru.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewamewa
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 27 Cze 2022
Posty: 2

PostWysłany: Pon Cze 27, 2022 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od tego jaki masz sterownik. Ja wynajmowałam mieszkanie z logotermą i u mnie z zimie grzejniki były na max i ustawiona temperatura 23 stopnie. Wszystko samo działało jak było cieplej przestawało grzać jak tem. spadała to grzało.

https://eneopolska.pl/produkty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kwartet
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 29 Cze 2022
Posty: 1
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sro Cze 29, 2022 4:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszukaj w sieci instrukcji do konkretnego urządzenia - Twojego. Każde jest inne i może mieć inne zalecenia producenta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
LorrainePatton
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 08 Sie 2022
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sie 08, 2022 5:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

An individual part of the heating system for each residential or commercial space in the building is a logoterm, which is a compact, combined structure of pipes and devices. Base plate and casing are typically attached to the system, and it is typically installed through the shaft.
https://phoodle.app
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariahcarey
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 09 Sie 2022
Posty: 1

PostWysłany: Wto Sie 09, 2022 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Great solution, I've been having a lot of headaches with this for the past week. Thanks very much. wordle
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bebasi
Zaawansowany Uczestnik
Zaawansowany Uczestnik


Dołączył: 07 Lut 2021
Posty: 36

PostWysłany: Sob Lis 19, 2022 8:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hey! Our essay service all know how hard it is to come across a genuine and coherent website that proves to be useful, thus has done a great job to provide students with a one stop solution. At top notch essays, ranging from easy to complex, are available.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
huntshaded
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 28 Gru 2022
Posty: 7

PostWysłany: Sro Gru 28, 2022 5:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fantastic answer; this has been giving me a lot of trouble for the past week. All of this is really appreciated. word hurdle
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
mytom2
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 03 Wrz 2022
Posty: 4

PostWysłany: Sob Gru 31, 2022 4:21 am    Temat postu: Thank You Odpowiedz z cytatem

The solutions you suggested are great for me, I've been struggling to deal with this problem for a very long time. Fortunately, I was able to solve the problem today by reading through your article. wordle online
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
marekklops
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 07 Mar 2023
Posty: 2

PostWysłany: Wto Mar 07, 2023 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem powinno być tak, że ustawiasz określoną temperaturę na programatorze i więcej nic cię nie powinno obchodzić.
_________________
Google Maps
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
FrankJScott
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Lut 2023
Posty: 2735

PostWysłany: Sro Mar 08, 2023 9:44 am    Temat postu: Free Advice For Choosing Forex Trading Odpowiedz z cytatem

In reply to the people inquiring about automated trading website, auto buy and sell stocks, robot futures trading, shiba coin exchange, auto scalping robot, forex auto trading signals, I highly recommend this sources tell me on automated trading url or best crypto app for beginners, automated trading algorithm, renko automated trading, auto trading services, best forex forums, automated stock trading platform, as well as this agree with on forex trading details on top of rakuten trade forum, auto trading robot mt4, robot trading on binance, tradespoon automated software, options for crypto, kraken crypto exchange, and don't forget this learn more here for automated trading info which is as good as trading crypto on robinhood, trality bot strategy, coinsquare fees, schwab automated trading, binance auto trade robot, crypto stock app, . Also, have a look at this see page about forex trading info not to mention crypto exchange github, quantconnect forum, gemini exchange reddit, big crypto exchanges, interactive brokers robot trading, auto trading with tradingview, alongside all this view website on automated trading tips alongside all crypto margin, stock market forums usa, webull cryptocurrency list, best chat rooms for stock trading, automated forex trading robot, ftx trading fees, alongside all continue reading this on crypto trading tips which is also worth a look not to mention nifty automated trading system, crypto leverage trading, mt4 automated trading robot, crypto auto trading, coinrule limited, best coinrule strategy, also. I also recommend this see about forex trading link on top of okex exchange, 3commas indicators, algo trading crypto, top crypto traders, best app to buy and sell cryptocurrency, auto trading robot mt4, and don't forget this get the facts for automated trading link on top of swing crypto, auto buy and sell crypto, binance futures trading, automated trading in tradingview, best robot trading 2020, best crypto investment platform, and don't forget what is it worth for automated trading url as well as forex trading chat room, voyager crypto fees, best app to day trade crypto, 3commas telegram, most secure crypto exchange, staking on etoro, which is also great. Finally, have a look at this for beginners about forex trading blog with auto signals binary, cointule, alpha trader forum, tws automated trading, ea forex trading robot, spot trading on binance, for good measure. Check more @ A Total Noob For Good Mastiff Breed Advice 33f0c8b
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
FrankJScott
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Lut 2023
Posty: 2735

PostWysłany: Wto Kwi 04, 2023 6:11 pm    Temat postu: Free Reasons On Choosing Best Close Protection Odpowiedz z cytatem

In response to the lady talking about al jaber security company, security consulting firms, g4 security company, brinks home security packages, prime access control, g4s custodial services, I highly suggest this on the main page on close protection company blog or adt home alarm system, vivint alarm customer service, executive protection london, at home alarm system, adt monitoring center, prime security installations, on top of this right here on best bodyguard team tips alongside all silver security company, vivint installation cost, eagle security services, commercial alarm companies near me, commercial fire alarm companies near me, american alarm company, as well as this her comment is here on best bodyguard team url which is as good as private bodyguard agency, aaa smart home security, local alarm companies, security system installation near me, sonitrol access control, top bodyguard companies, not to mention that guy for best close protection details on top of private security for celebrities, private bodyguard, securitas usa, allied buying g4s, safe haven home security, prime security installations, not to mention this good on close protection company details as well as xfinity home security equipment, security staffing agencies, eagle security company, sas security company, the best home security systems, allied security near me, alongside all he has a good point on best bodyguard team tips which is about home security alarm companies near me, agb security, pro security services, best executive protection companies, gfs security company, adt home security monthly cost, alongside all this learn more here on best close protection blog as well as best bodyguards, al jaber security company, best female bodyguard, commercial security alarm systems, private armed bodyguard, bodyguard company london, not to mention this our website for best bodyguard team link and don't forget weqaya security services group, walden security commercial services, global bodyguard services, sentry security services, gardaworld g4s takeover, brinks security company, and don't forget straight from the source on best close protection forum not to mention global bodyguard services, safeguard security company, all security company, g4s custodial services, guardian security guard, best celebrity bodyguards, which is also great. Finally, have a look at this go here for close protection company link with vivint subscription cost, armed security companies, brinks home security systems, private close protection, global security services, all star security services, for good measure. Check more @ Best Facts For Picking Roulette Sites bd30_d1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
FrankJScott
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Lut 2023
Posty: 2735

PostWysłany: Wto Kwi 11, 2023 11:04 am    Temat postu: Best Suggestions To Considering Rose Toy Vibrators Odpowiedz z cytatem

To the lady asking about double pleasure rose, how long does it take rose to charge, rose toy instructions, rose toy adult, rose vibrator use, rose tog, I highly suggest this for beginners about rose toy vibrator details or is the rose vibrator bad for you, lovense not charging, can the rose toy go underwater, rose sextoy, rose toy with bullet, rose vibrator, and don't forget this the advantage on rose toy vibrator url not to mention how to clean rose toy, rose toy clit, rose.toy, rose toy not charging, lovense not charging, how to clean the rose toy, not to mention this this post on rose toy vibrator link which is as good as rose toy won't charge, rose toy tracking, real rose toy, rose toy in use, rose sexy toy, rose bud sex, not to mention full report about rose toy vibrator tips as well as how long does it take rose toy to charge, rose toy charger near me, how long does the rose toy take to charge, xxx rose toy, rose toy-official legit, how long does it take for a rose to charge, not to mention this cool training on rose toy vibrator forum not to mention rosebud clitoral stimulator, licking sex toy, why wont my vibrator turn on, can the rose toy kill your eggs, rose toy with tongue, rose toy in action, as well as a replacement on rose toy vibrator forum which is about adorime rose, can the rose toy kill your eggs, adorme rose, rose vibrator with tongue, how long does it take to charge the rose, lovehoney website, as well as this how you can help on rose toy vibrator url on top of how long does it take for the rose toy to charge, vibration rose, rose bud sex, can you use the rose toy in water, rose toy website, roae toy, as well as this this site about rose toy vibrator info as well as rose toy charger, how do you know when the rose is fully charged, rose toy being used, is rose toy website legit, rose toy clit, rose toy tracking, on top of here are the findings on rose toy vibrator link and don't forget blossom sucking rose flicker, how do you charge the rose, how long does it take the rose to charge up, nipple licker toy, rose toy infertility, how to clean rose toy, which is also great. Finally, have a look at this moved here about rose toy vibrator tips with rose toy infertility, rose toy dangerous, tongue licker toy, vibrator wont turn on, how do you charge the rose, rose vibrator, for good measure. Check more @ Best News To Deciding On Business Massages 83f8fec
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
FrankJScott
Ekspert
Ekspert


Dołączył: 18 Lut 2023
Posty: 2735

PostWysłany: Sob Kwi 15, 2023 3:36 pm    Temat postu: Good Suggestions To Choosing Odpowiedz z cytatem

To the guy talking about tuina massage, myofascial massage, private massage, thai massage and spa retreat, massage around me, thai massage somerset west, thai massage high street, thai massage near my current location, hypervolt massager, thai herbal massage, a business travel, spa massage near me now, thai massage angel, massage and facial near me, massage spa near me open now, tok sen thai massage, pattaya body massage, my first business trip, thai massage penge, traditional massage, I recommend this [/url] for sb thai massage, pregnant massage, places to get massages near me, minimalist business travel, chest massage, shiatsu massage, relax massage, thai massage westport, thai swedish massage, best thai massage near me, foot and calf massager, body massage home service near me, hush massage, body scrub massage, deluxe massage, muscle massager, neck and back massager, massage near by, massage near me with release, chiropractic massage, also. See More [url=https://likefreepost.com/index.php?topic=3682.new#new]New Tips On Considering 1e0f973
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
rehalva
Nowy Uczestnik
Nowy Uczestnik


Dołączył: 10 Maj 2023
Posty: 1
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sro Maj 10, 2023 5:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam problem z logotermą w moim mieszkaniu za chiny nie mogę jej rozpracować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Remonty, wyposażenie wnętrz Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy