FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Na czym polega scalanie i podział gruntów?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weronika
Moderator
Moderator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 237
Skąd: Szwecja

PostWysłany: Pią Lut 01, 2008 8:49 pm    Temat postu: Na czym polega scalanie i podział gruntów? Odpowiedz z cytatem

Zasady scalania i ich ponownego podziału na działki reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Zasady te dotyczą nieruchomości położonych na obszarach, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na cele inne niż rolne i leśne. Przepisy ustawowe precyzuje obowiązujące od dnia 1 czerwca 2005 roku rozporządzenie z dnia 4 maja 2005 roku w sprawie scalania i podziału nieruchomości (Dz. U. nr 86, poz. 736).

Z przepisów tych wynika, że szczegóły podziału nieruchomości powinien określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Scalenia i podziału nieruchomości można dokonać wtedy, gdy działki leżą w granicach obszarów określonych w prawie miejscowym. Całą procedurę można także uruchomić, gdy poproszą o to właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający ponad 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Procedura podziału i scalenia zaczyna się od uchwały rady gminy w tej sprawie. W uchwale radni określają, jakie tereny obejmie procedura, z tym że zabudowane części nieruchomości mogą być objęte uchwałą tylko za zgodą ich właścicieli lub użytkowników wieczystych.

Drugi etap to zawiadomienie wszystkich uczestników postępowania (czyli właścicieli i użytkowników wieczystych działek) o przystąpieniu do scalania i podziału. Właściciele nie muszą biernie przyglądać się poczynaniom gminy - mogą ze swego grona wybrać radę uczestników scalenia (liczy ona nie więcej niż 10 osób). Rada może opiniować projekt uchwały rady gminy o podziale. Ponadto projekt ten musi być udostępniony uczestnikom scalenia przez okres 21 dni w siedzibie gminy. W tym czasie można składać różne wnioski, np. określić, jaką działkę chciałoby się otrzymać po ponownym podziale. Ostateczną decyzję co do tego, czy i w jaki sposób uwzględnić te wnioski i uwagi, podejmuje rada gminy w uchwale o scaleniu i ponownym podziale. Jeśli postępowanie zostanie przeprowadzone na ich wniosek, koszty scaleniowo-podziałowe ponoszą uczestnicy postępowania proporcjonalnie do powierzchni posiadanych przez nich nieruchomości objętych procedurą.

Uchwała ta jest też podstawą do zmian w księgach wieczystych. W zamian za nieruchomości objęte scaleniem i podziałem każdy z dotychczasowych właścicieli lub użytkowników wieczystych otrzymuje odpowiednio na własność lub w użytkowanie wieczyste nieruchomości składające się z takiej liczby działek gruntu wydzielonych w wyniku scalenia i podziału, których łączny metraż jest równy powierzchni dotychczasowej jego nieruchomości. Jeżeli nie ma możliwości przydzielenia nieruchomości o powierzchni w pełni równoważnej, za różnicę powierzchni dokonuje się odpowiednich dopłat w gotówce. Metraż każdej nieruchomości objętej scaleniem i podziałem pomniejsza się o powierzchnię niezbędną do wydzielenia działek gruntu pod nowe drogi lub poszerzenie dróg istniejących. Pomniejszenie to następuje proporcjonalnie do powierzchni wszystkich nieruchomości. Za pomniejszenie zainteresowani otrzymują odszkodowania.

dom.pl
_________________
Szukasz Nieruchomości ?
Szukasz Kredytu mieszkaniowego ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mieszkaniowy


Wysłany:     Temat postu: Ogłoszenia z portalu

Ładowanie ogłoszeń...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieruchomości Strona Główna -> Działki i grunty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Nieruchomości | Kredyt Mieszkaniowy